| Snicker a întrebat:

Buna
Astazi cand m-am intors din padure am observat o chestie neagra intrata in piele foarte mica, cel mai probabil era capusa...si in momentul cand am realizat ce ar putea fi, n-am mai gandit; am scos-o pur si simplu cu unghiilesadstiu..nu ar fi trebuie sa fac asta, dar...sad.
Acum(dupa 2-3 ore)mi-a mai ramas doar asa un punctulet acolo unde a fost infipta,adica inca nu m-am inrosit sau nu simt nimic acolo.Ce ar trebui sa fac? Sa merg la dr nu? Mie mi-e frica sa nu fi fost vreo capusa de aia infectata si sa fac boala Lyme,sa nu-i fi ramas capul acolo si sa ma infectez,chiar daca eu am extras-o sau nu stiu...straight face
Dar eu,totusi nu sunt foarte sigura ca a fost capusa, pentru ca era fff mica, dar era infipta in piele si am scos-o destul de greu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La spital ca azi e Duminica.

| znstr a răspuns:

Nu te panica, multi oameni sunt intepati de capuse, nu ar fi trebuit sa o tragi tu de acolo. Zona unde te-a intepat trebuie data bine cu mult spirt, si sa nu o dai cu alte creme, sa incerci sa scoti capul capusei cu scobitoare sau bat de chibrit, varf de ac sau foarfecuta.
Poti spala zona cu apa si mult sapun, antiseptic de uz general, acetona. Nu mai sta pe ganduri, mergi in seara asta la urgente la un spital, sunt doar cateva ore de cand s-a intamplat intepatura. Ai grija data viitoare!

| danielaxyz a răspuns:

Pune untura pe locul ala, si va iesi ce a mai ramas in piele

| cυρcαкє a răspuns:

Buna!

Pai, cel mai bine ar fi sa te duci la un medic.
Dar uite aici 3 sfaturi, ce sa faci dupa ce te inteapa o capusa : http://www.jurnalul.ro/......612233.htm

Dar, uite cum trebuie sa arate rana daca era o capusa : http://i45.tinypic.com/350j7dz.jpg

Daca n-arata asa, ar putea fi altceva. Dar in orice caz ar trebui sa te duci si la doctor.

Multa sanatate!;)

| Fartie a răspuns:

Am citit pe internet mai demult. Cauta sa te dai cu tinctura de iod si/sau muult spirt(alcool sanitar) si incearca sa nu le smulgi pentru ca isi lasa capul acolo ca sa iasa singure ungele din abundenta cu unt ele se vor sufoca si vor scoate capul din piele. FUNDA?

| JASMYNA88 a răspuns:

Du-te te rog la doctor. nu iti risca sanatatea si viata pentru ca nu vrei sa faci un drum! capusa e mica..se mareste odata cu cantitatea de sange extrasa de la victima

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Pai....ar trebui sa te duci cat poti de repede la doctor! Se poate agrava si nu stii ce poti pati.

| CamiiBăă a răspuns:

O pata sau acolo ceva...un lucru?

| Whitecore a răspuns:

Du-te la doctor, ca chiar daca ai crede tu ca ai scos-o ea inca mai are ceva infipt acolo!

| Lily94 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la doctor.Si un prieten al meu a patit cam la fel si s-a dus la spital si i-a scos doctorul capusa cu o seringa.Doctorul i-a spus ca a avut noroc ca a venit la timp la spital caci daca nu, putea sa intre adanc in piele.Deci nu-ti fie frica.Du-te la doctor!

| Simiina8 a răspuns:

Singura solutie e sa mergi la doctor, stai linistita, el stie ce e mai bine pentru tine!

| AlinaEremiaFan a răspuns:

Pai, vorbeste cu parintii! Ei stiu cum arata o capusa! Dar eu zic sa te duci, nu se stie daca era sau nu! Eu iti urez noroc! Sper sa nu te fi muscat vreo capusa!

| NicholaszMCExpert a răspuns:

Eu zic sa te duci cat mai repede la medic si ai sa vezi dar cat de repede poti (zic eu) si capusele sunt mici si ramane un punctulet negru unde te-a muscat

| VitalyZdTV a răspuns:

Prietene, boala Lyme LA OM se ia doar de la o capusa care a intepat un caine care are aceasta boala intelegi tu? Sa fim seriosi acum. Daca zici ca nu ti se vede mai nimic in locul intepaturii mai asteapta o zi sau 2 si vezi ce se intampla. Daca incepe sa se unfle sau ceva abia atunci sa te duci la doctor. Deocamdata esti ok

| Deyu15 a răspuns:

Capusele sunt destul de mici deci da ar cam trebui sa mergi sa vada un doctur