| WildS0ul a întrebat:

Aseara m-au muscat tantarii si m-am scarpinat, si din nefericire nu mi-am dat seama ca pe umar am o alunita ..La inceput am avut impresia ca s-a rupt, dar m-am uitat si nu curgea sange, insa parca s-a strans, si s-a mai inchis putin la culoare. In partea aia unde s-a restrans este pielea rosie de jur imprejur. ce pot sa ii fac? alunita este mica. Exista vreun pericol sa fac cancer de piele?

4 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Când mai ai surprize de astea cu insectele care te pișcă, în loc să te scarpini, îți recomand să tamponezi locușorul sau locușoarele afectate, cu puțin amoniac pus pe un disc din bumbac. Rezultatele le vei vedea singură.

Alunițele în general ar trebui să fie lăsate în pace. Nu sunt coșuri, ca să le rupi sau să le scarpini până îți dă sângele. Lasă-le în pace : ) sunt periculoase și îți pot crea probleme.

Unele alunițe au tendința să se dezvolte și fără a interveni tu (de exemplu, să le scarpini, să le tai și așa mai departe). Unele cresc, altele se strâng, unele sunt împrejmuite de un fel de cerculeț mai deschis decât alunița în sine (poți avea alunița maro închis și ea poate fi încercuită de o culoare mai deschisă).

Fiecare acțiune are probabil riscul ei, însă dacă ești foarte îngrijorată, vorbește cu părinții sau fă o vizită la medicul de familie și vezi ce ți se spune și ce sfaturi mai primești.
Ai grijă de tine.

| d3men7zel a răspuns:

Mergi cel mai bine la medic

| KTAleen a răspuns:

Nu cred, in general leziuni si agresiuni repetate o malignizeaza.
S-ar putea insa sa i se mareasca volumul.
Bine ar fi, totusi, sa mergi si la un dermatolog si sa se uite la toate alunitele tale, nu se stie niciodata...

| lory5598 a răspuns:

Mai bine du-te la medic