| cretudaniel99 a întrebat:

Mie mi s-a rupt o alunita si a curs sange alunita nu este iesita in relief este posibil sa fac cancer de piele? Vreau sa mentionez ca am 11 ani DAU FUNDA are axa de simetrie e maro si mi sa rup azi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mrclaust a răspuns:

Daca descri alunita... chit ca e scarbos asta ar putea ajuta si nu te speria... nu provoaca cancerul mai degraba ajuta la provocare. Dar ca sa te simti si mai bine peste 3-4 saptamani du-te si tu la doctor si zi ca vrei niste analize generale pentru orce eventualtitate si asa poti descoperi si alceva in afara de cancer, doamne fereste dar se poate. Daca vrei trimite un mass privat cu descrierea.

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In general alunitele nu trebuiesc rupta sau zgandarite. Dar nu faci cancer de la orice alunita rupta! Pune niste spirt sau alt dezinfectant si ai grija sa nu o mai atingi sa se rupa! Daca este intr-un loc in care se poate rupe usor,(fara sa vrei), ar trebui sa mergi la dermatologie sa ti-o cauterizeze(arda). Si gata, ai scapat de o grija! Eu am multe de alunite pe tot corpul, unele s-au mai rupt dar am mers la medic si le-am eliminat! Alunitele sunt inofensive atata timp cat nu-si modifica forma si culoarea.Cand acest lucru se petrece, obligatoriu trebuie sa mergem la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca vi pati nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi imediat cu parintii la dermatolog. El iti va da trimitere la chirurgie. Une nev traumatizat trebuie excizat, neaparat.Interventia dureaza doar 10 minute si dupa poti pleca acasa.Nu simti nimic, garantez.Iti vorbesc din proprie experienta, chiar in vara acesta mi-am traumatizat si eu un nev(alunita) si a trebuit sa merg la medic.
Exista si acest risc.Asa ca nu risca, este in joc sanatatea ta.
O seara frumoasa!

Ruxandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact saptamana trecuta am avut un curs la Institutul Oncologic despre cancer. Lezarea oricarui nev(alunita) nu produce cancer. De fapt, orice traumatism mecanic nu produce cancer sau nu duce la aparitia cancerului (ma refer la rupere, lezare sau orice alt traumatism de acest gen. ATENTIE, radiatiile solare nu se incadreaza aici!). Dl. doctor ne-a explicat foarte clar si a subliniat faptul ca aceasta este doar o vorba din popor. Pentru relaxare poti face niste analize, dar nu te gandi la ce e mai rau ca nu e cazul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de obicei depinde cat de mare este alunita
dar alceva nu pot sa mai zic
ar fi bine sa le spui parintilor daca nu cumva nu au aflat
asta trebuie sa faci foarte repede
dupa mine as zice trebuie sa mergi la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi mai ales ca nu este iesita in relief...pentru o mai mare siguranta ai putea sa iti faci analizele

| Flynn2001 a răspuns:

Poti sa patesti asa ceva doar daca o rupi de mai multe ori.

| PapuShyk00 a răspuns:

Alunitele au fost considerate de-a lungul timpului fie dizgratioase, fie un simbol al frumusetii si personalitatii, iar in ultima perioada se ia in seama si potentialul cancerigen al acestora. Alunitele sau nevii iau nastere prin producerea de pigment a unur celule din piele specializate in acest sens. De cand s-a aflat potentialul acestora de a declansa cancer de piele (mai exact melanom malign) se incearca informarea populatiei cu privire la alunite, care dintre acestea au potential cancerigen, ce masuri trebuie luate la ruperea unei alunite etc. In general nicio alunita nu trebuie neglijata, evolutia acesteia trebuie atent urmarita si de asemenea trebuie mers la controlul dermatologului.

Cele mai frecvente intrebari despre alunite se refera la potentialul lor cancerigen, la masurile care trebuie luate daca este rupt un nev ori despre inlaturarea acestora si "relatia" cu razele solare. Pentru mai multe informatii cititi: "Alunitele, razele soarelui si cancerul de piele"

FUNDITA?
1. Cand este o alunita cancerigena?

In general alunitele sunt fara semnificatie patologica, insa in unele cazuri se pot transforma in cancer de piele, mai exact in melanom malign. Acesta este cel mai sever tip de cancer de piele si este cauzat cel mai adesea de expunerile scurte la soare, insa intense, spre exemplu intr-un concediu de o saptamana la mare. Aceste expuneri rare la soare, de scurta durata si intense prezinta un inalt risc pentru aparitia cancerului de piele. O alunita cancerigena prezinta de obicei mai multe nuante decat alunitele normale (nevii normali au maxim doua nuante), pata pigmentara este deranjanta, in sesnul ca este puriginoasa (produce manacrimi), poate fi ulcerata, hemoragica, prezinta o crusta fara sa fi fost traumatizata antecedent, are margini neregulate, se poate inflama, infecta etc. Nu este obligatoriu ca toate aceste caracteristici sa apara concomitent, insa prezenta unei singure trasaturi de anormalitate din cele de mai sus ridica suspiciunea de transformare maligna (melanom).

| PapuShyk00 a răspuns:

Alunitele au fost considerate de-a lungul timpului fie dizgratioase, fie un simbol al frumusetii si personalitatii, iar in ultima perioada se ia in seama si potentialul cancerigen al acestora. Alunitele sau nevii iau nastere prin producerea de pigment a unur celule din piele specializate in acest sens. De cand s-a aflat potentialul acestora de a declansa cancer de piele (mai exact melanom malign) se incearca informarea populatiei cu privire la alunite, care dintre acestea au potential cancerigen, ce masuri trebuie luate la ruperea unei alunite etc. In general nicio alunita nu trebuie neglijata, evolutia acesteia trebuie atent urmarita si de asemenea trebuie mers la controlul dermatologului.

Cele mai frecvente intrebari despre alunite se refera la potentialul lor cancerigen, la masurile care trebuie luate daca este rupt un nev ori despre inlaturarea acestora si "relatia" cu razele solare. Pentru mai multe informatii cititi: "Alunitele, razele soarelui si cancerul de piele"

1. Cand este o alunita cancerigena?

In general alunitele sunt fara semnificatie patologica, insa in unele cazuri se pot transforma in cancer de piele, mai exact in melanom malign. Acesta este cel mai sever tip de cancer de piele si este cauzat cel mai adesea de expunerile scurte la soare, insa intense, spre exemplu intr-un concediu de o saptamana la mare. Aceste expuneri rare la soare, de scurta durata si intense prezinta un inalt risc pentru aparitia cancerului de piele. O alunita cancerigena prezinta de obicei mai multe nuante decat alunitele normale (nevii normali au maxim doua nuante), pata pigmentara este deranjanta, in sesnul ca este puriginoasa (produce manacrimi), poate fi ulcerata, hemoragica, prezinta o crusta fara sa fi fost traumatizata antecedent, are margini neregulate, se poate inflama, infecta etc. Nu este obligatoriu ca toate aceste caracteristici sa apara concomitent, insa prezenta unei singure trasaturi de anormalitate din cele de mai sus ridica suspiciunea de transformare maligna (melanom).

FUNDITA?

| ticsy a răspuns:

Nu, nu vei face cancer dupa parerea mea.Aceasta boala o capeti daca stai prea mult la soare sau folosesti in exces crema de protectie solara si aceasta poate fi periculoasa. Sper ca te-am ajutat...am uitat sa mentionez ca am patit si eu la fel acum 2 ani acum am 13 ani si nu am patit nimic