| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU laughing

Asta cred ca e o intrebare cam stupida, dar chiar nu ma pricep la medicina.

Daca am facut vaccinul hpv (toate dozele), iar peste cativa ani donez sange, nu imi donez si anticorpii formati in sange, astfel imputinandu-i, iar vaccinul pierzandu-si efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Scurt: nu.

| relian a răspuns:

Mda cam grele, dar adevarul este cine stie care.Anticorpi tai din corp se schimba la stiu si eu cate luni, ani sau la cit timp. Orice in corpul tau se inlocuieste, pana si oasele, scheltul tau este inlocuit total la fiecare 10 ani.Bine nu asa totodata, celula cu celula este inlocuita in timp.
Mai exact celula ce o ai acolo, sau una din ele moare si apare una noua in loc, apoi o alta moare si este inlocuita si asa mai sdeparte.

La fel si cu sistemul imunitar si tot ce ai, tot ce reprezinti tu toate celulele se uzeaza si apoi mor, sunt inlocuite, dar cu aceiasi informatie.
Anticorpii, aici lucrurile stau nitel mai altfel.Ei is soldati, ca orice soldat este instruit de catre altcineva.
Pt ca anticorpii is fabricati de catre anumite organe, ei is ceva gen cum is elevii la scoala generala laughing urmeaza sa fie instruiti ce sa faca, cam asa se spune ca ar sta lucrurile.

Deci anticorpii nu-s facuti din fabrica cu toate informatiile, cel putin asa se spune, de catre cei care au studiat si studiaza.

Avind in vedere faptul asta, eu personal ma intreb de unde stiu noii anticopri ce au facut cei dinaintea lor?
Poate doar daca profesorii le-au dat acele informatii, desi eu ma cam indoiesc de asa ceva.

Deci anticorpii tai ce spui tu, formati in timpul acelui vaccin sau dus de suflet de mult timp, is altii ce le-au luat locul.

In afara de asta cauta si vezi cum functioneaza sistemul imunitar, apoi o sa te intrebi, daca ce spun specialistii ar fi adevarat, sau ce spun cei cu vaccinuri sau companiile astea farmaceutice, impreuna cu sistemul medical.

Anticorpii nu au ochi, nu au nas, nu au urechi, deci ei is de fapt ca bilele de biliard de pe o masa, dai cu bila aia se misca, in miscarea ei poate lovi, sau poate sa nu loveasca alte bile, corect?

Dai cu bila de N ori si la un mom dat loveste ceva.In momentul ala cand acea bila (anticorp) atinge o alta bila ( o bacterie sa zicem ) pe loc o si recunoaste ca nu-i dea lui, in felul asta se da alarma si se fabrica mai multi anticopri.

Cam in felul asta lucreaza sistemul imunitar.Acu te intreb, ce face mai exact acel vaccin? Sau intreb pe doctori, pe aia care lau fabricat?
Vaccinul ala face ca anticorpii sa gaseasca mai rapid agentii patogeni cum, daca el nu vede, nu aude, nu miroase?

Iti zic eu cum? Acel vaccin este de fapt un agent ce este capabil sa faca sistemul imunitar sa reactioneze la el, adica forteaza sistemul imunitar sa produca mai multi anticorpi.

Acu daca tu ai o singura bila pe masa de biliard, o lovesti doara pe aia, cate sanse ai sa loveasc a o alta bila?
Daca arunci pe masa aia 10 bile, cate sanse ai ca ele sa loveasca alte bile?
Aici sta tot secretu in vaccinurile lor laughing

Dar dupa nu stiu cateva luni, numarul ala de anticorpi fabricat, se reduce, adica aia au o durata de viata, apoi mor si numarul lor revine la cel de dinaintea folosirii acelui vaccin, sau la numarul de dinaitntea unei boli, a unei lupte, mai exact numarul revine la normal.

Sistemul imunitar nu este bine sa fie inselat pe perioada lunga, adica un numar mare de anticorpi in organism, fara ca tu sa ai in acel organism un agent strain, nu este bine, pentru ca la un mom dat acei anticopri iti ataca tie organe proprii, cel putin asa spun tot specialistii, eu iar ma indoiesc de chestia asta.

Dar de ce nu-i bine un numar prea mare de anticorpi decat este normal? Pt ca ingreuneaza circulatia in sistemul sangvin si in general in celule.

Imagineaza-ti o sosea cu trafic normal, apoi dintr-o data mai vin nu stiu eu cate mii de masini, se intampla ce? Blocaje, trafic f incet, deci nu-i de bine.

Scuze ca am bagat si ceva pe linga, dar eu zic are legatura cu ce intrebi tu.

Bolile alea autoimune, nu cred ca pot aparea din cauza ca ai anticorpi multi o perioada lunga de timp, dar nici de bine nu-i.

| 4evergentleman a răspuns:

Daca mai apuci "câțiva ani".
Nu ii pierzi, pierzi doar sânge și îl refaci la loc cu putina hrana și multe lichide.