| ElenaSt2011 a întrebat:

Puteti sa-mi scrieti ce se intampla daca as face vaccinul contra hepatitei B (exemplu Engerix) desi anticorpii mi-au iesit in valori bune?

Am intrebat si farmacisti si asistente medicale si doi doctori si am primit doua raspunsuri contradictorii:
- daca anticorpii sunt in cote mari, vaccinul imi ofera o supraprotectie pentru a ma asigura ca nu fac boala si il pot face si daca anticorpii nu au valori mici ci sunt in cote mari si
- daca anticorpii sunt in cote mari, nu are rost sa imi administrez vaccinul, pentru ca va avea o valoare neutra. Nu ma ajuta, nu ma impiedica si il fac degeaba.

Nimeni nu m-a lamurit daca mi-as face vaccinul contra hepatitei B desi anticorpii mei sunt la cote mari, ce fel de reactii negative ar starni in corpul meu - desi am intrebat asta pe fiecare persoana cu competente medicale.

Am cautat informatii pe internet, am citit destule dar nu am gasit raspunsul la aceasta intrebare.

Mai concret, azi mi-am facut analize la un laborator (performant cred eu - am platit 45 lei) si mi-au scris urmatoarele:

Imunologie
Anticorpi antiHBS * Rezultat 282

Interval de referinta: mIU/ mL

Interpretare: reactiv: > = 10 mIU/ mL : Subiect imunizat la un titru > 10 mIU/ mL

Non reactiv: < 10 mIU/ mL

(ser, Chemiluminiscenta DPC, Immulite)

Analize marcate cu * NU sunt acoperite de acreditarea RENAR. Pentru detalii puteti solicita certificatul de acreditare la adresa de e-mail al laboratorului unde mi-am facut analizele.

Am cautat ce inseamna RENAR si am gasit informatii.

Problema este ca NU mi s-au dat informatii deloc despre ceea ce inseamna valorile respective - daca sunt bune sau rele.

Am intrat cu mama la medicul ei cardiolog si i-am aratat medicului analizele si mi-a zis ca propriul corp a luptat deja cu acest virus.

Desi i-am zis ca mi-am facut testarea antigen hepatita A si B de 3 ori in ultimii ani (mi s-a cerut cand m-am inscris la curs de manichiura si coafura si cand am lucrat la bar) si fiecare test a iesit negativ, el tinea pe a lui si nu accepta ideea ca organismul meu e rezistent caci mananc zilnic mai multe feluri de fructe, legume si mai putina carne - ocazional.

In plus, nu am donat sange, nu am primit sange, nu am relatii sexuale de mult timp, nu am stat in spitale, nu am fost vreodata la manichiura sau tatuaj, deci nu aveam cum lua virusul.

Nu am prezentat nici una din semnele bolii: anorexie, greata, varsaturi, durere in hipocondrul drept, febra, durere de cap, mialgie, eruptii cutanate, artralgie si artrita, diaree si altele.

Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde la intrebare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai nu prea stim, fiindca neavand rost, medicii nu si-au supus pacientii la acest experiment. Daca insa anticorpii pe care ii ai sunt in urma unei infectii (peste 80% din pacienti nu au simptome in primii 10-12 ani de la infectare), risti sa faci citoliza hepatica (adica o forma de hepatita) in urma conflictului imun intre vaccin si celulele hepatice infectate. Nu cred ca e cazul sa risti.