| lockee a întrebat:

Salut TPU. Astazi am mers sa fac niste analize si am primit rezultatele si sunt cam ingrijorat. Am 17 ani, si mentionez ca am si astm daca ar ajuta cu ceva. Deci la analize cam totul a iesit ok, in afara de cateva lucruri. Primul este la "IC" ceea ce banuiesc ca este Insuficienta Cardiaca, valoarea normala este de 1, iar eu o am de 1.4. Alt lucru ingrijorator este nivelul calciului seric total. Valoare normala ar fi de 10.2 sau in jurul asta iar eu am 10.6. Mai era inca un lucru, la PWD am o valoare putin mai mica decat cea normala, dar nu cu mult. Sunt ingrijorat, mai ales de calciul acela si de insuficienta cardiaca. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Medicul iti va spune ce este de facut.

| adryang78 a răspuns:

Astmul poate fi ținut sub control. În legătură cu restul, cea mai bună metodă este să nu te mai gândești la prostii și să nu devii ipohondru, să vezi boli în orice. Micile diferențe care ți-au ieșit ție la analize nu înseamnă nimic. Și încă un lucru - creierul este cel care îmbolnăvește corpul. Dacă îți bagi în cap toate prostiile și începi să crezi că suferi de una sau de alta, vei ajunge exact acolo.