| Rizer a întrebat:

Am primit rezultatele la analize, am cateva care nu au iesit asa cum trebuie. Daca este cineva medic, macar un pic sa imi fac o idee, oricum voi duce rezultatele la medicul de familie si ma va informa dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept pe o parte, eu nu prea am cunostinte in acest domeniu, pe net am cautat dar sunt prea multe informatii unele nestiind daca sunt adevarate.
O nelamurire am cu privire la colesterolul total care mi-a dat o valoare de 41 mg/dL, intervalul de referinta fiind 120-200, ce ar insemna acest lucru?
Cine cunoaste mai multe as vrea sa-mi raspunda, aremi cat de cat. Mentionez ca nu sufar de nicio boala. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Colesterolul total este sub limita considerata normala.

Scaderea colesterolului total se poate intalni in:
- leziuni hepatocelulare severe;
- hipertiroidism;
- malnutritie: inanitie, neoplasme, uremie, malabsorbtia din steatoree;
- boli mieloproliferative;
- anemie cronica (megaloblastica/sideroblastica);
- tratament cu cortizon si ACTH, estrogeni pe cale orala;
- hipo si abetalipoproteinemie;
- boala Tangier;
- dupa administrarea unor medicamente: allopurinol, tetracicline, eritromicina, izonizida, inhibitori de monoaminooxidaza, androgeni, clorpropamida, clomifen, fenformin, clofibrat, azatioprina, kanamicina, neomicina, colestiramina;
- boli acute, inflamatii, arsuri severe, infectii;
- BPOC;
- retardul mental." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/colesterol-total-sange_106

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Rizer explică (pentru bursuc001):

Da, deci e o problema destul de grava, chiar ma pune pe ganduri, nu sunt malnutrita, din contra ar trebui sa mai dau 2 kg jos ca sa fiu exact dupa varsta si inaltime, am m-ai facut controale la nutritie asta stiu ca nu mananc chiar atat de sanatos dar totusi mananc, nici nu stiu. Si vreau sa va mai intreb ceva, nici glucoza nu a iesit buna, valoare de 28 mg/dL, valoarea de referinta fiind 75-110. Daca doriti sa imi raspundeti. Multumesc.

| bursuc001 a răspuns (pentru Rizer):

Cu plăcere!

Din păcate, este posibil să fie vorba de una din afecţiunile menţionale mai sus :(

Şi glucoza serică este foarte MICĂ!

"Glicemia este sub limita considerata normala.

Scaderea glicemiei (hipoglicemie) se poate intalni in:
- afectiunile pancreatice: insulinoame, hiperplazii insulare, pancreatita, deficit de glucagon;
- tumori: carcinom corticosuprarenalian, carcinom gastric, fibrosarcom, hepatom;
- necroza hepatica fulminanta (hepatita, intoxicatii);
- afectiunile endocrine: hipopituitarism, boala Addison, hipotiroidism, stadiile initiale ale DZ;
- postgastrectomie, gastroenterostomie;
- tulburarile sistemului nervos autonom;
- la copii: prematuri, cu mame diabetice, hipoglicemia cetozica, sindrom Zetterstrom, sensibilitate idiopatica la leucina, hipoglicemia spontana la sugari;
- boala von Gierke;
- galactozemia, intoleranta la fructoza si alte enzimopatii;
- abuzul de insulina exogena, administrarea de hipoglicemiante orale;
- sensibilitatea la leucina;
- malnutritie, alcoolism;
- leziuni hipotalamice;
- malabsorbtie;
- hipoglicemie reactiva (hiperinsulinism indus alimentar, tulburari endocrine)." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/glucoza-serica-sau-glicemie_62

Vezi şi linkul :
http://www.synevo.ro/glucoza-serica/

Dacă NU ai luat ( cumva ) unul din medicamentele ( precizate mai sus ) care influenţează rezultatul analizelor, atunci rezultatele SUNT bune!

Aş "înclina" spre o posibilă afecţiune a ficatului/pancreasului, sau o problemă a tiroidei!

Oricum, după părerea mea, sunt NECESARE investigaţii suplimentare.

Multă sănătate.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ambele analize arata ca nu te alimentezi corect, probabil tii o cura de slabire nesupravegheata, bazata pe infometare.