| Ckasm a întrebat:

Astazi am venit de la medic deoarece aveam "ceva" in gat care in fiecare seara ma facea sa tusesc sec.E prima data cand mi se intampla.Doctorul mi-a dat Ventolin 100 Inhaler CFC-Free iar tata s-a cam speriat, el crede ca am astm.La el la lucru sunt niste colegi care abia respira si trebuie sa foloseasca acest inhalator.M-a cam speriat dar am citit pe net ca doar previne un eventual astm sau alte boli.
Sunt curios daca e cineva aici care stie despre ce este vorba, eventual ati chiar folosit, si mi-ati putea spune daca as putea face astm.
Tin sa mentionez ca am 15 ani jumate si sunt sportiv, n-am avut niciodata probleme cu respiratia sau altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Schimbă medicul, s-ar putea să se înșele, tu spui că ești sportiv, dacă aveai astm aveai probleme până acum.

| Vali0n a răspuns:

Salut uite ce am inteles eu de aici deci asa dintr-o data? ai inceput sa tusesti si sa nu mai respiri cum trebuie? practic astmul se face dintr-un anumit lucru adica alergi cu haine scurte iar dupa transpiri si mergi si bei ceva rece tusea inseamna ca poti avea rosu in gat iar respiratia grea poate fi tot de la raceala adica sa ai nasul infundat... tatal tau nu trebuie sa se sperie daca ai avea astm este o boala destul de usoara iar acel inhalator este recomandat. pentru astm dar inainte poti incerca si ceva picaturi pentru nas sa vezi poate este doar infundat de aia nu poti respira si avand in vedere ca nu ai avut niciodata probleme cu respiratia aduce mai mult la o racealapresupun ca ai mai fost racit anul asta acum totul depinde si de tine cum te tratezi

| Ckasm explică:

Nu am probleme cu respiratia doar ca noaptea simt ceva in gat si cand inspir ma "gadila" si tusesc sec.Inainte sa am asa am avut o raceala banala.