| PSP a întrebat:

Astazi la scoala mi-a dat un coleg in gura cu o umbrela. Acum imi curge sange din partea de sus ( Putin ) Si ma doare + buza sparta. Ce-mi recomandati sa fac? ( Fara sa ma duc la stomatolog... ) Nu pot manca. mi-a dat intr-un dinte din fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Inceteaza sa fii fetita mica si du-te la doctor. sau risti din propria prostie si frica sa ai repercursiuni grave.

o problema grava daca nu o vezi tu nu inseamna ca nu exista. nu risca pe piure si pilaf sa iti faci mai mult rau. de la un control medical poti ajunge in 1-2 ani sa risti o operatie pe gingie si o sa iti dai in cap cu oala de piure pana ti se face rau.

stii vorba aia buturuga mica rastoarna carul mare? dintele tau e o buturuga, tu esti carul. risti sa vezi daca esti fricos ce se intampla?

| PSP explică (pentru JohnnyBi):

Am inteles. Si cam cat mai pot sta eu asa? mai pot sta de exemplu 2 zile?

| JohnnyBi a răspuns (pentru PSP):

Nu sunt doctor sa stiu ce naiba ai tu in gura. as merge cat de repede pot, dar asta nu inseamna neaparat azi, dar nici peste o luna. daca suporti durerea mai poti amana 1-2 zile, dar nu cred ca mai mult e ok

7 răspunsuri:
| Cherry94 a răspuns:

Verifica daca ai dintele fisurat sau se misca (in cazul in care e asa mergi la medic), daca nu, poti pune gheata si aplica comprese cu ceai de musetel, e antiinflamator natural.

| PSP explică (pentru Cherry94):

Imi curge sange cand apas pe el si se misca foarte putin daca dau eu de el... altceva decat cu medicu` asta?

| Cherry94 a răspuns (pentru PSP):

Gheata, va trece, ai stresat doar nervul, incearca sa nu mai musti cu el o vreme.

| PSP explică (pentru Cherry94):

Si cam ce mancare imi recomanzi? Fiindca cu orice dinte in orice parte as musca ma doare si ala...

| Cherry94 a răspuns (pentru PSP):

Pilaf, piure, supa la temperatura camerei, gris cu lapte.