| YungChrist a întrebat:

Nu stiu daca e cel mai potrivit loc unde sa intreb asta dar poate ati patit si voi.
Imi iese ultima masea de minte (in partea de sus) si nu prea pot deschide gura (ma doare daca o fortez). In plus, mi-a amortit obrazul si putin din buza. E foarte nasoala senzatia.
Am fost la dentist si mi-a spus ca, intr-adevar, e din cauza maselei de minte. Mi se pare foarte ciudat ca mi-a amortit obrazul. Ma simt exact ca si cum mi-ar fi facut anestezie.
Credeti ca e normal? Sa ma duc luni la alt stomatolog sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Docmiau a răspuns:

Trebuie sa-ti faci o radiografie panoramica. Se poate face la un laborator de imagistica medicala sau de radiologie dentara. Este probabil ca eruptia maselei sa-ti atinga nervul trigemen sau ramuri din nervul facial. Situatia poate deveni grava cu cat o lasi netratata. In mod normal, orice eruptie vicioasa trebuie rezolvata chirurgical prin extractie, altfel toata arhitectonica dentara va fi perturbata grav si iremediabil (decat cu alte proteze, implanturi etc.)