| anonim_4396 a întrebat:

Au trecut 8 ore de la ora de sport, oră în care nu mi s-a întâmplat ceva anume dar mi s-a umflat puțin al doilea deget de la piciorul stâng (s-a și înroșit puțin). În aceste 8 ore degetul m-a durut încontinuu și nu prea pot merge cu piciorul stâng. Nu-s îngrijorat sau ceva dar pun întrebarea asta ca să știu la ce să mă aștept sau să nu mă trezesc cu surprize pe viitor.
Deci ce pot face ca să-l vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lumiii13 a răspuns:

Heeii. Păi și eu mi-am sucit odată piciorul (am călcat strâmb) și mi-am pus compresă cu apă rece gheață. Eu zic să-ți pui compresă cu apă rece gheață sau să pui apă rece într-o pungă și să o bagi în congelator. O lași acolo 30 de minute sau mai puțin. După o iei și ții punga cu apă gheață pe deget.
A 2-a mea variantă:
Poți să iei puțină cremă pe degetul arătător de la mână și să te dai pe deget cu cremă și după să-ți pui tifon (sau fără tifon) și să-ți iei ciorap. (mă refer seara înainte să te culci) Înainte să te dai cu cremă fă o baie fierbinte în vană (dacă nu ai vană pune-ți apă la încălzit (să fie fierbinteș dar nici chiar fierbinte să nu poți să-ți bagi picioarele. Călduță) și pune-ți apa într-un lighian. Stai cu picioarele timp de 5-10 minute și apoi fă-te cu cremă (cremă Nivea sau ce cremă ai prin casă).
Sper că te-am ajutat!

1 răspuns:
| RickGrimes a răspuns:

Te duci la kaufland, ceri 4 sticle de coca-cola la 2, 5l si le torni in cada, dupa pui piciorul. Am auzit ca asa spala si altii veceul. Eu zic ca daca pui piciorul in coca-cola 5-10 minute e iti dispar unghiile. Daca nu, taie degetul