| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, aveti idee ce am la ochi? Cateodata ziua dar de mai multe ori noaptea am mancarimi foarte deranjante si daca pun mana foarte putin acolo sa ma scarpin se face ochiul rosu rau instant si ramane asa pentru cateva ore bune si mancarimea continua sa ma deranjeze. Am avut problema asta si cand aveam vreo 10 ani, dar acum am 16 ani si tot ma deranjeaza in fiecare zi, nu mai stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai o infectie numita CONJUNCTIVITA, foarte serioasa si grava daca nu o tratezi imediat cu antibiotic oftalmic.
Apropo, este extrem de contagioasa, deci ai mare grija cu ce prosop te stergi la ochi, sau unde pui mana cu infectia d ela ochi, ca-ti imbolnavesti toata familia.

| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi să mergi tu la oftalmolog și să nu ceri cizmarilor, consultații medicale?

| ioana748 a răspuns:

Mibazon sau Asocilin de la farmacia veterinara.
Sunt foarte bune si la om.
Sanatate,

| adryang78 a răspuns:

Posibil conjunctivită? Mergi urgent la oftalmolog.

| thunder11 explică (pentru adryang78):

Ce doctor sa merg cand am parinti comunisti care nu stiu ce e ala doctor si cred ca orice problema se rezolva de la sine

| adryang78 a răspuns (pentru thunder11):

Poți merge de unul singur la medicul de familie. El te va îndruma unde trebuie. Chiar atât de încuiați să fie părinții tăi încât să ignore o reală problemă de sănătate?

| thunder11 explică (pentru adryang78):

Ei cred ca e de la telefon si ca nu e nimic grav