| Dutzu18 a întrebat:

Azi am calcat intr-un cui, nu stiu daca era ruginit sau nu pentru ca era intuneric. Cuiul nu a patruns adanc in picior eu deoarece am reactionat repede. Nu simt durere in acea zona cand calc. Am pus niste betadina ca sa se curete. Trebuie sa fac vaccinul anti-tetanos?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lBroken69 a răspuns:

Stai calm, nu ai ce să păţeşti.
Eu l-am zgâriat pe unu cu cheia pe jumătate de gât din greşeală, o zgârietură destul de adâncă, şi nici în ziua de azi nu are nimic happy

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Frumos ca ai dat funda raspunsului care te-a linistit pe tine si te-a scapat si de chinul injectiei aleia. Buba e ca daca faci naibii tetanos si crapi, il doare la basca pe IBroken69 de tine. Cel mai inteligent ar fi sa te duci MACAR la doctorul de familie si sa ceri sfatul. 99% ar trebui sa te trimita sa faci antitetanosu'. Stiu, e nasol, dar sa mori e si mai nasol. Era sa o mierlesc de citeva ori si iti zic ca uneori e mai bine sa iei toate masurile necesare preintimpinarii unor chestii naspa, chiar cu riscul de a parea paranoic. Multa sanatate!

| lBroken69 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bă deci tu eşti prost? Cică mă doare la başca. Păi fă mă paşi de aicea. Abia i-a zgâriat un pic pielea, nu i-a intrat in sânge, ţesuturi.Stai in banca ta decât să vorbeşti prostii.

| KodrutZ a răspuns (pentru lBroken69):

Ar trebui sa nu iti raspund deloc, dar uite ca o fac. Pielea aia e uscata sau trec vase de singe/limfatice prin ea? Ar trebui sa nu mai chiulesti de la anatomie...

| lBroken69 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok,nu vreau să mă cert. Face ce vrea şi gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, fă antitetanos

| Fatamuntilor a răspuns:

PREVENTIA E MUMA INTELEPCIUNII
Chiar daca ai curatat rana si nu te doare, nu ar strica sa ceri un sfat competent.Cum ar fi medicul de familie.Nu degeaba doctorii au atatia ani de facultate.

| sabin89 a răspuns:

Ei, sarmanul de tine! Ai calcat intr-un cui. Te-a durut? Stai linistit. Da cu putin spirt. De cate ori am calcat eu in cuie...si n-am patit nimic.

| Dutzu18 explică (pentru sabin89):

Pai mnoh. Vreau sa stiu daca trebuie sa fac vaccinul sau nu.

| sabin89 a răspuns (pentru Dutzu18):

Nu cred.

| RobertMoon a răspuns:

Eu odata veneam noaptea tarziu din oras si ca sa vezi bezna totala si eram si putin ametit si am calcat intr-un fel de sârma si s-a auzit o pocnitura in adidas, mi-a intrat in picior si am scos-o cu mana. Si nu am avut nu am facut nici un vaccin sau ceva...

| lBroken69 a răspuns:

Păi depinde ce zgârietură ai, dacă e mare sau nu, trebuia să dezinfectezi cu spirt prima oară.
Nu cred că are ce să se întâmple.

| Dutzu18 explică (pentru lBroken69):

Nu e mare. Nu a curs sange. E cat doua puncte de pix.

| lBroken69 a răspuns (pentru Dutzu18):

Stai calm, nu ai ce să păţeşti.
Eu l-am zgâriat pe unu cu cheia pe jumătate de gât din greşeală, o zgârietură destul de adâncă, şi nici în ziua de azi nu are nimic happy

| SorinaSuciu a răspuns:

Trebuie sa il faci neaparat. pentru orice eventualitate e mai bine sa il faci big grin

| bogdannel21 a răspuns:

Eu as zice sa te duci la spital, pentru orice eventualitate.Se poate infecta.

| Rosu_Claudia_1998 a răspuns:

Nu era ruginit daca nu te doare, dar de orice eventualitate fa-ti un anti tetanus happy

| EM16 a răspuns:

Da,fa vaccinul anti-tetanos...