| Radu13Radu_6037 a întrebat:

Am calcat acum cateva minute intr-un cui care nu era ruginit, nu am calcat tare, mi-a intrat putin varful in zona sub degetului mare de la picior. M-a durut tare la inceput dar acum ma simt mai bine si pot sa merg, este necesar sa imi fac vaccin anti-tetanos?(Mi-am dezinfectat rana)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Nu este necesar si fratemiu a calcat intr-un cui si nu a fost necesar vaccin anti-tetanos!

3 răspunsuri:
| DrA a răspuns:

Eu, ca medic ti-as sugera sa mergi sa faci vaccinul. Tetanosul nu se ia doar daca cuiul e ruginit, e suficient ca acel cui sa fi stat pe pamant. Poti sa mergi la orice spital, care are unitate de primire a urgentelor si il faci gratis.

| Sorrynel a răspuns:

Nu, nu este necesar absolut deloc fiindca nu era ruginit, daca era ruginit trebuia.

| Robertutzuu a răspuns:

Eu unu am calcat intr-un cui putin ruginit dar mi-a intrat putin varful in talpa m-am dezinfectat si n uam patit nimic, eu n ucred ca mai e nevoiehappy