| Afsdghvcs a întrebat:

Hei TPU, mama a calcat acum 2 zile intr-un cui, nu chiar adanc, dar o doare destul de tare si nu intelege ca trebuie sa mearga la doctor, zice ca nu are nimic ca nu o doare, nu stiu daca s-a dezinfecat in acea zi sau nu si zice ca cuiul nu era ruginit dar nu stiu sigur. Vreau sa-mi spuneti cum sa o conving sa mearga la doctor si daca au trecut 2 zile mai poate face vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia-o frumos de minuta si citeste-i asta: https://www.medlife.ro/......-tratament

| laSoledad a răspuns:

Mama, cati i-ati sarit in ajutor... Nu faceti deloc cinste grandomanilor egocentrici antipatici de pe TPU in momentul asta.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Fă tot ce poți să o convingi! Este foarte grav! Eu numai m-am zgâriat într-un cui foarte puțin și nu era ruginit și am făcut tetanos. Ce a urmat a fost un coșmar. Și eu am stat câteva zile și lumea a zis că e prea târziu pentru vaccin. Dar a început să se umfle și am mers la spital. La final mi-au făcut vaccinul și mi-a trecut dar foarte greu. Dacă a călcat în el e foarte grav.
Căutați pe internet și convinge-o! Dacă cunoașteți vreun medic specialist în asta întrebați-l și convinge-o! Spune-i că este foarte grav! Dacă mai stă câteva zile nu se va termina bine!
Sănătate!

| andiceasu95 a răspuns:

Si eu am calcat intr-un cui si n-am patit nimic

| Ale5184 a răspuns:

E greu sa convingi parintii sa mearga la doctor. Incearca totusi sa o rogi frumos. Spune-i ca face asta atat pentru ea cat si pentru tine ca te doare sa o vezi suferind si ti-e frica sa nu fie ceva mai grav. Succes si sanatate mamei tale.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Consider că mama ta are dreptate.Atâta timp cât acel cui nu a intrat foarte adânc iar rana produsă a fost dezinfectată cât se poate de bine, nu există riscuri mari de a se infecta. Durerea este normal să persiste câteva zile, fiecare rană are nevoie de timp pentru a se trata fie ea cât de mică.
În circumstanţele în care tu ai descris situaţia există riscuri minime, ba chiar inexistente de a se întâmpla ceva, aşadae nu este foarte necesar vaccinul anti tetanus, deşi el poate fi făcut şi după ce au trecut câteva zile.
Eu te sfătuiesc să o susţii şi să o ajuţi să trateze mica leziune acasă, dezinfectând-o zilnic cu spirt sau betadină şi fără a bandaja zona (deoarece se poate umezi locul, iar rana se va trada mult mai greu).

| Afsdghvcs explică (pentru Anee1667):

Ea mi-a spus ca cuiul nu era ruginit, eu nici nu l.am vazut intepatura nu am vazut.o inca fiindca nu m.am putut uita, insa ma enerveaza ca se incapataneza si stiu ca este ceva grav...broken heart((

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Anee1667):

Daca acel cui era ruginit sa stii ca riscurile sunt enorme, nu vreau sa sperii pe nimeni sau ceva, dar asta e adevarul

| Afsdghvcs explică (pentru Unanonimoarecare123):

Dar daca dureaza 4 zile ce se poate intampla, vaccinul nu mai are nici un efect?

| Afsdghvcs explică (pentru Unanonimoarecare123):

Ce poate patii?

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

SINCER SA FIU, nu stiu, stiu doar ca trebuie facut in maxim 72 de ore

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Unanonimoarecare123):

In primul rand in pare rau ca am scris pana acum "tetanus" corect este tetanos, in al doilea rand, am gasit surse pe internet unde scrie ca vaccinul trebuie facut in primele 48 de ore, insa stiu din surse destul de bune ca vaccinul poate fi facut si la 72 de ore. Insa chiar daca au trecut cele 3 zile, prezentarea la medic este necesara, probabil va primi alt tip de tratament ceva mai complicat care nu merge mereu la sigur. Cel mai bine este sa faca vaccinul cat mai repede cu putinta, asta e cert.

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

"Ce poate pati?", poti citi singur pe internet sunt multe surse destul de bune, insa iti voi spune ca bacilul care provoaca aceasta boala produce o substanta toxica, iar netratat este letal. Dar sa speram ca acel cui chiar nu era ruginit! Pt ca in general cand un cui rugineste cat de putin, in scurt timp va rugini cu totul. Sper ca ti-am fost de ajutor cu raspunsurile date. Numai bine si multa sanatate mamei!

| Cariba1929202 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci tu e sa o susti ea nu vrea sa mearga la doctor deoarece stie ca are treaba acasa nu sa stea internata prin spital daca a calacat in cui nu e nimic foarte grav si mama mea si-a taiat degetu cu cutitu si nu sa vrut sa se duca la spital i.am pus apa si bandaj si a stat in pat ia trecut in 2 sau 3 saptamani daca cuiul nu era ruginit nu e nici o problema pune-i bandaj dupa picior si spune-i s anul mearga ca o sa o doara ingrozitor si ca sa o convingi ca sa se duca la spital daca tot vrei spune-i ca o sa ai tu grija de casa sa nu isi faca griji ca esti mare sa ai grija si esti responsabil/a spune-i ca daca te iubeste face si sacrificii ca stie si ea ca nu e ok sa stea acasa roaga sa mearga pentru tine sa fi impacat/a ca e bine

| Unanonimoarecare123 a răspuns:

Este foarte important sa mearga la medic imediat, deoarece rugina poate fi acolo in cantitati foarte mici si sa nu fie vizibila insa este LETALA. Poate sa faca tetanus care este letal! Vaccinul trebuie facut in 72 de ore(3 zile) de la inteparea in cui, asta doar daca nu l-a facut in ultimii 4-5 ani. Deci daca nu a facut vaccinul in ultimii 4-5 ani, maine este ULTIMA ZI in care poate sa-l faca pentru a evita consecintele! Daca nu crede un strain de pe internet spune-i sa se documenteze sau cel mai bine sa mearga la medic URGENT. Asta nu este ceva de glumit si este o problema medicala foarte grava, vaccinul consta intr-o intepatura care nici macar nu se simte, poate fi comparat cu intepatura unui tantar. In concluzie MAINE trebuie neaparat sa faca vaccinul antitetanus, doar daca nu l-a facut in ultimii 4-5 ani sau CEL PUTIN sa mearga la medic. Sfat prietenesc : "Rugina nu este mereu vizibila daca este in cantitati mici, dar pericolul exista, stiu asta din propria experienta."

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Unanonimoarecare123):

+ ca durerea este un semn ca acel cui a fost cel mai probabil ruginit SAU infectat! In orice caz mersul la un medic este cel mai buna alegere pe care o poate face

| Afsdghvcs explică (pentru Unanonimoarecare123):

Dar daca nu merge maine si merge in alta zii gen peste 2 zile, ce se poate intampla eu incerc sa fac absolut tot ce potbroken heart((

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

Pai cu tragere de inima trebuie sa iti spun ca vaccinul este facut sa functioneze la maxim 72 DE ORE. Nu stiu ce sa zic de 96 de ore... mai bine sa il faca maine, pentru ca in fapt consecintele sunt destul de grave daca acel cui era ruginit sad

| Unanonimoarecare123 a răspuns (pentru Afsdghvcs):

ATENTIE: Daca mama ta va avea cel mai micut SPASM ATUNCI ESTE FOARTE GRAV, RUGINA SI-A FACUT EFECTUL IAR VIRUSUL A INTRAT IN ORGANISM, alte simptome specifice care ridica un semn de intrebare sunt: febra, agitatie, dureri la nivelul muschilor sau intepenirea acestora, miscarea incontrolabila a membrelor. Insa acestea din urma pot fi din alte cauze, DAR DACA ARE SPASME MUSCULARE atunci situatia este clara si este nevoie efectuarea vaccinului asa cum am spus, in decursul a maxim 3 zile de la intrarea in contact cu rugina!

| kid47 a răspuns:

Am patit si eu, cuiul era ruginit in cazul meu si am fost sa-mi faca injectie.
Stiu ca este foarte periculos, mai ales daca este ruginit.
Spune-i si tu ca ai vazut la televizor cazuri care s-au agravat.

| iloveuifyouarenotahater a răspuns:

Atata timp cat ea este vaccinata e ok