| DraaaagooooS a întrebat:

Azi am decis ca numai are rost sa traiesc... ma simt foarte rau pe nimeni nu intereseaza.

La scoala sunt luat in ras de colegi si de etc.(tigani cam toti)

Nu mai suport sa ma injure si sa ma jigneasca...

Mama lucreaza nu are timp sa se duca la scoala...

Pe tata nu il intereseaza zice ca sunt prost si ca degeaba traiesc...

Cu mama ma inteleg foarte bine...

Dar tata ma bate ma cearta... din nimic. ma bate mai mareu fara motiv si ma si face de ras la prieteni....mereu

Eu din cauza colegilor sa zic asa am lipsit 5 saptamani de la scoala... pentru ca nu are rost sa ma duc sa ma faca de ras sa rada de mine sa ma scuipe si numai rezista crying

VREAU SA MA SINUCID

PS: spuneti-mi cum fara durere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violente a răspuns:

FII PUTERNIC și învata sa nu dai atentie! Asta ii face pe ei sa continue aceasta "nesimțire", tu esti un baiat educat, inteligent, NU LE MAI OFERI ATENȚIE!

Se vor opri, poți face o reclamație la directoratul scolii si daca lucrurile continuă te poți adresa poliției, batjocura si faptul ca ei îti strica imaginea reprezinta talhărie, sau eu asa o consider.

Învata sa traiesti si sa iti castigi respectul prin ceea ce faci, daca simti ca nu mai poți si simți că clachezi, o palmă dată unuia îi va pune pe ceilalți in genunchi.

Bătaia nu e bună, dar e ruptă din RAI!

FII PUTERNIC!

20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Gandeste-te la mama ta. Stii cum este o nastere? Ce dureri a simtit ea in momentele alea? Apoi cum se simtea noapte dupa noapte, cand trebuia sa se trezeasca ca sa te schimbe, sa iti dea de mancare, sa te aline cand aveai colici, sa iti puna comprese daca aveai febra...
Ziceai ca cu mama te intelegi bine, de ce vrei sa-i provoci o suferinta mai mare decat toate prin care a trecut pana acum?

| SaveTheNature a răspuns:

Multi trec prin astfel de probleme. Numai eu cati stiu. Si eu fiind mic si ailalti mari se luau de mine la scoala.
Acum situatia e radical schimbata. In timp ce eu merg cu fruntea sus pe strada ca m-am realizat cu familie si job si tot, ei inca scuipa seminte la scara si cer tigari cu imprumutul cu coada intre picioare. Asta-i viata.

| valentingb a răspuns:

Pai mai Dragos, din moment ce vii aici dupa ajutor, nu vrei sa te sinucizi,vrei o solutie, nu-i asa? Daca ei sunt niste nulitati, cu tatal tau in frunte, de ce sa mori tu? Lasa-i sa spuna ce vor, si trage tare, ambitioneaza-te, si dovedeste-le de ce esti in stare. Sa auda toti de tine, sa vada ce om mare vei fi!
Daca vrei pur si simplu sa scapi de ei, transfera-te, si evita-l pe tati-cel-destept. Daca te intelegi cu mama ta, va face tot efortul sa iti fie bine. Fii tare si arata-le la toti ce ai in inima si in mintea ta. Cei mai buni si cei mai mari oameni ai istoriei au suferit.

| valentingb a răspuns (pentru valentingb):

In primul rand, sinuciderea doare oricum, in al doilea rand, groaza care te apuca inainte de moarte e cel mai terifiant lucru pe care il poti trai vreodata. Gandeste-te la mama ta, chiar vrei sa ii faci asta? Daca vrei sa vorbesti cu cineva, vorbeste cu mine(ti-am dat cerere ca sa ai curaj sa intri in vorba), mama, consilierul scolii, dirigintele sau cu TheaRwinking ea e fata, te va ajuta mai binewinking

| xClementine a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie, tinere. happy Evident ca toata lumea iti spune sa nu-i bagi in seama, dar e destul de dificil, din moment ce-ti adreseaza jigniri de tot felul ma gandesc. Tu trebuie sa mergi la scoala pentru tine, nu ca sa te faci placut in fata celorlalti. Daca se poarta urat cu tine, incurajeaza-i si mai tare si arata-le ca nu-ti pasa intr-un fel, asta ii va enerva si mai tare si nu vor mai sti ce sa mai faca, asa ca, intr-un final, vor renunta. Daca le arati partea ta slaba, vor profita de ea la maxim pana te distrug psihic. Sunt multi oameni de felul asta, dar nu-i poti schimba cu una cu doua. Tot ce pot sa-ti pun este sa stai calm, sa-ti gasesti pacea interioara si sa te gandesti ca asta este doar o mica etapa de elev, toti am trecut prin asta si gandeste-te ca nu esti singur! Uite, daca nu-ti gasesti sprijinul in nimeni, imi poti trimite un mesaj privat aici si eventual mai comunicam pe mess, poate te ajut cu ceva sfaturi. Sunt sigura ca esti un tip fain, so, capul sus, padure fara uscaciuni nu e.

| Oana92 a răspuns:

Orice ar fi nu te sinucide! Nu merita. Ignora-i pe colegi si vorbeste cu un profesor sau cu un psiholog. Nu fa asa un gest extrem, gandeste-te la ce ar pati mama ta daca ar trebui sa te inmormanteze! Ar fi groaznic pentru ea, nu ar mai putea trai!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Dragos,

Hai sa stam de vorba despre gandurile pe care le ai. Vrem sa te ajutam sa-ti fie bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| drhotzu a răspuns:

Man... sa te sinucizi nu e asa usor cum cred unii... cel mai bine ar fi sa te lasi de ideile astea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta.
Vorbeste cu mama ta.
Sau psihologul scolii.
Cu un coleg/strain/vecin. Cu mine.
Oricine.
Sa sti ca viata nu e chiar asa de rea cum ti se pare tie in momentele astea.
Pot sa-ti spun din experienta. O sa fie mai bine.

| DraudeS a răspuns:

1. Nu merita sa-ti dai viata pe lucruri de nimic, avand si o varsta frageda banuiesc. Traiesc altii cu chinuri mai mari si se lupta pentru ei, ceea ce este posibil pentru oricine.

2. Muta-te la alta scoala, vorbeste du directorul/directoarea, sau, fa un sport de contact.

3. Cat poate sa lucreze de nu are timp o zi? Da-i un numar de telefon de la diriginte sau cineva.

4. O avea motivele lui. Daca nu, daca ai posibilitatea sa te duci sa stai in alta parte, la alte rude, du-te. Daca nu, ignora-l total.

5. Este bine ca te intelegi cu mama ta.

6. Aici, nu stiu ce varsta ai, exista protectia copilului, sau alte metode mai violente pe care eu personal le-as aplica pentru violenta in familie.

7. Sa nu te duci la scoala din cauza unor prostii a unor tineri de etnie rroma, sau TIGANI, ca este un termen legal acum, este o prostie, citeste punctul 2.

8. Citeste punctul unu.

P.S.: Cine-ti poate da un asemenea sfat, i-ai lui viata si dupa sa ti-o iei tie.

P.S.2.: Sa consulti un medic psihiatru nu este nimic rusinos. Te poate ajuta mult mai mult de cat crezi.

Sanatate!

| pLeX a răspuns:

Vorbeste si u cu directorul scolii... cam asa e viata peste tot in ziua de azi, nu vad de ce iti faci probleme.

pot doar sa iti spun ca dupa ce termini scoala (macar 12clase) o sa fie alta viata.

| pLeX a răspuns:

Ps: sinuciderea doare al naibii de tare. si daca mai adaugi si frica din ultimele momente o sa iti doresti sa fi batjocorit tot restul vietii, doar sa nu faci pasul asta.

| BeautifulAngelOana a răspuns:

Doamne fereste! Cum sa te sinucizi? Dumnezeu ti-a dat viata, tot el ti-o poate lua! Nu baga in seama toti nespalatii care isi bat joc numa ca sa para mari! Vorbeste cu mama ta daca te intelegi bine cu ea! Esti inca tanar, ai toata viata inainte! Trebuie sa lupti si sa fi tare, Nu sa cedezi pentru niste prostii! Stiiu cum ii sa te jigneasca cineva! Ai grija ce faci si nu fa prostia sa te sinucizi

| Uza a răspuns:

Se merita sa platesti cu viata pentru gunoaiele alea? NU,in niciun caz!
Fi mai tare,fi mai indiferent,nu mai fi sensibil,nu mai pune totul la suflet pentru ca nu e ceva normal. Ti-au gasit punctul sensibil,si vor sa te faca sa suferi din acest lucru, probabil sunt bolnavi psihici si le place sa vada oameni suferind si se cred si ei mai "cool" dar sunt niste retarzi mintal.
Trebuie sa prinzi tupeu, chiar din acest moment nu e mare lucru, cum ei sunt tupeisti si sunt tari in gura si fac misto asa trebuie sa te iei si tu in gura cu ei sa le spui sa termine si din secunda urmatoare sa te duci cu tupeu la director si sa spui, sa vezi dupa daca o sa mai continue cineva! iti zic eu ca nu.

| HoneyPot a răspuns:

Ce simti tu nu trebuie sa se rasfranga asupra ta. Trebuie ca ei s-o resimta. N-ai nicio vina ca ceilalti sunt prosti. Daca te sinucizi n-ai rezolvat nimic. Iti recomand, cum ziceau si ceilalti, un sport de contact care se bazeaza pe agresivitate si forta fizica gen MMA, lupte libere, lupte greco-romane. Sunt cele mai eficiente in...dezamorsarea conflictelor happy
Daca tu oricum vrei sa te sinucizi care e cel mai rau lucru pe care poate sa ti-l faca un tigan daca-i rupi fundul in bataie? Curaj si imparte pumni in stanga si-n dreapta, e singura cale de a te face respectat printre giboni.

| syste754 a răspuns:

Fii destept si arata le ca nu iti pasa ignora i si du te la director. spune i lu maica ta sa si ia liber..si mai spune i ca taica tu te bate si sa vorbeasca cu el..serios in privinta asta..si sp lu taica tu sa te invete el cum sa nu mai fii "prost". oricum.pun pariu ca esti un baiat destepe la modul cum ai redactat..maica ta o sa fie daramata daca faci vreo prostie.o sa i ditrugi viata(stiu cazuri reale).+colegii sau prietenii tai..viata e de **** in unele momente..fiecare din noi care dam un sfat mai mult sau putin folositor facem asta pentru ca vrem sa ajutam oamenii sa nu mai treaca prin probleme asemanatoare.pun pariu ca ce vrei u sa faci nu e o solutie..trebuie sa treci mai departe..esti tanar..trebuie sa te bucuri de viata din plin.du te la cel mai bun prieten al tau. faceti o boacana impreuna(acum sa nu dai vant la o baba pe scarilaughing)..relaxeaza te..muta te la alta scoala..sunt atatea solutii..gandeste ca un om matur. fara sa faci o greseala...am un prieten carew a avut o problema asemanatoare.ii era rusine sa vorbeasca cu mine de treaba asta, cu atat mai mult sa se duca la psihologul scolii..eu stiam de problemele lui de la maica mea care la randul ei de la maica sa..si intr o zi l am rugat sa vina cu mine la psiholog ca vreau sa dau un test.l am facut curios si a dat si el testul respectiv..si dupa 2 3 sedinte si a rezolvat problemawinking..fii indraznet si du te.d aia e platit..sa rezolve problemele elevilor..nu ai de ce sa ti fie rusine..pana si actorii celebri se duc la psiholog

| teo77 a răspuns:

Dai dracu de tigani nerozi Ignorai sau daca nu te lasa in pace Batei sa i dai sangele pe nas ca asa am facut si eu toti se luau de mine pentru ca eram mai grasut in clasa a 1 a si usor usor am crescut si acum in clasa a 7 a am 1 m si 80 si i bat pe toti

| TemptationLove a răspuns:

Eu zic sa nu faci pasul asta mai ales din cauza unor oameni care vor disparea din viata ta.Mai bine ar fi sa iei legatura cu dirigintele sau directorul.SI cu tatal tau ce sa iti zic incearca sa ai o conversatie cu el in care sa ii spui ca nu mai suporti sa te faca in felurile astea. Si inca ceva gandeste-te foarte bine la chestia cu sinucisul esti tanar ai o viata frumoasa inainte. Unii oameni nu merta sa le dai atentie si incarca sa fii nepasator si mie mi s-a intamplat lucrurile astea cu colegii bine numa cu un colg si am trecut peste.Stay stong si Succes!

| alina232323 a răspuns:

Mergi la psihologul scolii,trebuie sa fie unul,iar daca nu cauta intelegere in alte parti. Din cauza ca nu ai incredere in tine altii profita. Vorbeste cu mama ta sa fii transferat la alta scoala pentru ca oricat ai incerca sa vorbesti cu ei,colegii tai vor ramane la fel. Dar ai putea sa te impui in fata lor, sa iti demonstrezi tie ca esti un om puternic si apoi lor. Gandeste-te ca tu esti mult mai sus decat ei, de aceea nu te poti intelege cu ei. Iar tatal tau face parte din aceeasi categorie cu restul, si cu siguranta nu stie in ce stare grava te afli. Sa te sinucizi e cea mai proasta idee, chiar daca tu crezi ca o sa ii faci sa se simta vinovati. Or sa se intrebe de ce si nu or sa aiba un raspuns, pentru ca nu i-ai facut sa inteleaga prin ce treci. Ridica capul sus si mergi inainte. Gandeste-te cat te iubeste mama ta. Pentru o mama nimic nu e mai important decat propriul copil.succes si sa mergi inainte

| PredatorXXL a răspuns:

Parca e viata mea...