| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

azi am fost la dentist pentru o carie si mi-a facut anestezie de mi-a amortit aproape toata falca, n-o mai simteam delo, c mi se facuse si putin rau dar mi-am revenit repede. Vi s-a intamplat sa vi se faca rau putin de la anestezie asta doar la inceput cand faci pentru prima oara anestezie? Si trebuie sa mai lucreze la masea, o sa mi se mai faca rau a doua oara de la anestezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti s-a intamplat tie, se intampla tuturor care primesc anestezie sa se lucreze la un dinte sau o masea cariata sau care necesita extractie.
Pentru atat lucru nu trebuie sa te miri, ca-i o procedura standard de anestezie, care trece in cateva ore.
Cat priveste starea de rau, ti s-a facut de frica, fiindca ai facut un mic atac de panica, nestiind ce ti se intampla.
Acum, pentru ca stii ca nu te poate durea nimic dupa anestezie, nu mai ai motive sa-ti induci atacul de panica ca sa ti se faca rau, a doua oara cand vei merge la dentist.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru vorbele frumoase, miai linistit sufletul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Gandeste-te la ce ti-am spus, cand vei fii data viitoare la stomatolog si vei vedea ca totul ti se va parea usor si relexant, fiindca ai gurita anesteziata.

3 răspunsuri:
| Ionut659 a răspuns:

Nu cred că e de la anestezie, e de la lucrare, eu merg des la dentist și știu care este treaba, contează, dacă ai alergie la anestezic, poate ești tu mai speriat sau simți acel miros/... din repararea maselei.
Dacă e pricat și are recenzii bune și are cabinetul aranjat și calumea este de la tine dar dacă este opusul este de la ei.