| anonim_4396 a întrebat:

Azi am fost la medic la spital.cu problema la un testicul(ma durea cand il atingeam si era umflat)
Mi-a spus ca s-ar putea sa am ori infectie ori torsiune.Nu am avut febra nu am avut stari de greata nu m-a durut burta nici piciorul. Daca stau in picioare nu ma doare nimic.Ma doare doar daca il.apas.Cateodata se desumfla si numai ma.doare.
Ce ar putea fi de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Explicatia torsiunii o gasesti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Testicular_torsion
Daca este torsiune, trebuie actionat rapid, altfel risti sa il pierzi. Uneori se rezolva printr-o procedura manuala de la exterior.
Pentru infectie gasesti explicata aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ulului_613
Daca nu ai febra, probabilitatea torsiunii este mai mare.
In ambele cazuri, problema trebuie rezolvata CAT DE REPEDE!