| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Azi dmineata m-am trezi cu un herpes in partea de jos a buzei (nu pe buza, ci sub ea)... sad
Este prima oara cand mi-a aparut asa ceva.
Am citit pe net despre el si am vazut ca odata intrat in organism, acest virus herpetic nu mai dispare, deci ramai cu el pana la sfarsitul vietii. straight face
Oricand poate aparea acea inflamatie, mai ales daca imunitatea iti scade sau daca esti foarte deshidratat...
Luni incep scoala si vreau sa scap neaparat de aceasta cicatrice oribila!
Intrebarea este: Ce naiba sa aplic ca sa scap cat mai repede de aceasta problema pana luni? M-am dat in zona respectiva si cu pasta de dinti si cu crema de galbenele si astept rezultate. Dar totusi, eu vreau sa scap de herpesul asta pana luni, adica in trei zile, nu intr-o saptamana...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. Stiu ca n-o sa-ti placa raspunsul meu dar este singura solutie. Tratament pe net nu se poate face. O sa vina un idiot si o sa-ti dea nu stiu ce denumiri luate de pe un site si te poti imbolnavi mai rau.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi cremă Aciclovir - vezi linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

http://www.shopmania.ro/medicinale/p-aciclovir-5-crema-15g-28748603

Toate cele bune.

| DDoctorita a răspuns:

Buna

Iti trebuie un Antiviric. Cum sa zic mai sus, Aciclovirul e cel mai folosit si din cate stiu ieftin. happy

| FuuTonN a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema puppy dog eyes. Dar am fost la farmacie iar doamna de acolo mi-a recomandat ' Aciclovir TIS ' In prima zi de la aplicarea herpesul a inceput sa se usuce. Iar in doua zile a disparut complet.