| AleXu224 a întrebat:

azi la scoala alergam si din greseala m-am lovit cu degetul mic de la mana stanga in coltul catredei, doamna de biologie ( a fost medic inainte sa fie profesoara) mi-a spus ca mia sarit degetul din pozitia lui normala si acum daca vreau sa-l misc ma doare tota mana si mi sa si umflat.
Ce sa fac sa scap de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este foarte simplu, dar complicat pentru un amator, si foarte dureros pentru o secunda. Mergi la un medic ortoped, acesta o sa traga de falanga degetului spre exterior (in lungime) si o sa-l pozitioneze la loc. Stii cum se pune la loc un umar dislocat? Cam la fel si cu degetelul. Dureaza 5 secunde toata treaba, apoi trece si durerea, si il poti folosi normal.

| AleXu224 explică (pentru valentingb):

Am vazut ca incepe sa se vindece singur acum pot sal mic si pot sa-l duc pana la capat si nu ma doare rau decat putin si mi sa dezumflat putin, da nu cred ca e rau fiind ca doamna de biologia a avut la scoala si cazuri de 6 ori mai complicte ( cum ar fi ea e medicul scoli laughing ) mi-a zis doar ce s-a intamplat si gata, bine dar pe moment imi simteam mana ca si cum mi-ar fi fost taiata asa de rau ma durea.

| valentingb a răspuns (pentru AleXu224):

Inseamna ca inflamatia se vindeca, o sa se dezumfle complet pana la urma. Nu e plecat din loc, nu mult. O sa se aseze la loc in timp, daca il misti usor. Nu il forta, insa. Mai ia cate un calmant ca sa scapi de durere, daca te mai doare, in rest... Ai grija de tine!

| AleXu224 explică (pentru valentingb):

In dimineata asta imi e mult mai bine nu mai am probleme asa de mari dar se dezumfla cam greu dar aproape s-a asezat la loc, bine dar alergam foarte tare atat de tare ca am crezut ca mia zburat cu totul, vr 2 ore nu am mai putut de durere si doamna diriginta mea creca mai avea putin si lesina ca e cam sensibila, bine dar vad ca nu mai il am negru ca era negru de la lovitura.

| valentingb a răspuns (pentru AleXu224):

E bine, e bine. Se vindeca singur. Doar..protejeaza-l, si lasa-l sa se vindece in legea lui. Mai mult nu poti face. Daca te durea, puneai gheata.
Doamna diriginta mai avea putin si lesina? Acum inteleg de ce s-a lasat de doftoricit happy Salut!

| karsivan a răspuns:

Un doctor te poate scapa de durere, dupa o radigrafie o sa aleaga metoda de calmare si de vindecare, la orice camera de garda la spital.