| Raul199612 a întrebat:

Azi mi-am scos o masea infectata care trebuia sa fac film la ea... si dupa ce a scos-o gingia era neagra... e sange sau e infectie sau asa trebuie sa arate mereu dupa ce o scoatE?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Stai linistit in ''gaura ''ramasa in urma extractiei se formeaza un cheag de sange care se transforma in tesut osos cu timpul.Respecta cu strictete indicatiile postextractionale pentru a preveni complicatiile.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E sange mai inchis, nu e infectie

| DiannaDia a răspuns:

Sangele este mai inchis. Nu ai de ce sa iti faci griji. happy

| Cislariu_Iulian_1992 a răspuns:

In alveola este contraindicat sa existe sange in urma extractiei.Marginile gingivale trebuiesc ligaturate pentru a preveni patrunderea florei microbiene orale astfel evitand dezvoltarea alveolitei post-extractionale. Ceea ce spune Raniia e o prostie deoarece sangele nu formeaza os.Culoarea neagra a gingiei indica necrozarea tesutului gingival care in scurt timp se va extinde si la tesuturile gingivale adiacente sanatoase.Consulta medicul stomatolog care ti-a facut extractia cat mai urgent.Sanatate

| Raniia a răspuns (pentru Cislariu_Iulian_1992):

Cum ramane cu protejarea alveolei? dupa ce aruncam compresa nu trebuie sa clatim cu nimic tocmai pentru a lasa sa se formeze cheagul care inchide alveola.