| AndreiTrifan a întrebat:

brânză de vaca făcută in casa cate calorii are pe 100 de gm si as mai vrea sa stiu daca brânză de vaca ingrasa (de ex daca mănânc 50-60 de gm de brânză de vaca pe zi ma îngraș?)Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Niciun aliment -in afara de paine- nu trebuie consumat zilnic pentru ca ne va face rau, chiar daca nu ne va ingrasa/slabi. Cu cat mai mult ca in cazul tau este vorba de branza care este un aliment mai putin sanatos decat cartoful sau fasolea.
Chiar si daca este consumata in cantitati mici, nu trebuie consumata zilnic, si nu trebuie sa facem din ea un aliment de baza.
100g de branza de vaca facuta in casa ar trebui sa aiba cu aproximatie 400 calorii.
"Cum un gram de grasime are 9, 3 calorii, este evident ca numarul de calorii dintr-o 100 de grame este variabil."
Sursa: http://www.medicina101.com/cate-calorii-are-branza-de-vaca/

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, direct obezitate morbidă. Are intre 110-155 in functie de cat de gras e laptele din care e făcută (cu precizie miligramica n-aveam de unde sa stim, caci tine de mult mai multe lucruri inclusiv genetice).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știu ca la aproximativ 100 g are vreo 150 calorii.
Nu te ingrasi nicidecum, nu te teme. Nu te ingrasi nici de la 200 g

| Dragon2025 a răspuns:

Nu stiu cate calorii are. Am auzit ca daca mananci multa te poti ingrasa. 50-60 g nu cred ca te ingrasa. Depinde de ce greutate ai. de varsta. de cat mananci de obicei. PS. Grame se prescurteaza g. Simplu g. NU se sctri gm. Poate doar mg dar asta inseamna miligrame.