| Damurcon a întrebat:

Ca sa incep am 13 ani si sunt baiat. De un an si ceva incoace imi tot apar cosuri pe fata, iar cele care sunt uscate de 2+ luni raman ca niste puncte rosii pe fata. Oricat as incerca nu pot sa scap de ele. Acum 3 ani am mai avut o problema tot la fel, dar la maini si picioare. Acum nu mai apar asa de des acolo, dar cand apar este de obicei doar cate unul. Pe fata cand apar, apar in schimb vreo trei-patru odata. Acum vreo 6 luni am fost la un dermatolog ce mi-a recomandat Skinoren. Nu l-am folopsit foarte mult deoarece la 5 minute dupa aplicare apare o mancarime insuportabila pe toate locurile unde am aplicat crema.
Nu sunt suparat neaparat de cosuri, mai mult sunt suparat ca sunt singurul din scoala mea care mai are cosuri.
Putin ajutor? (FUNDA)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi din nou la doctor. Probabil ai o reactie alergica la crema respectiva si din cauza asta nu a functionat.
Insa nu incerca altceva dupa capul tau pentru ca este posibil sa te trezesti cu alte probleme.

| Eduard619 a răspuns:

Eu am 19 ani aproape si sunt cu cosuri si urme de cosuri la varsta ta crede-ma "chinul" daca-l pot numi asa abia incepe dar depinde de fiecare organism.Iti sugerez sa te speli cat mai des pe fata si sa faci o vizita unui medic dermatolog.

| MaybeJustMe a răspuns:

Schimba sangele laughing
Glumesc, asta nu ajuta, depinde de organismul fiecaruia, de cosuri se poate sa nu scapi si pe la 20 de ani.
Cel mai bine ar fi sa mai mai consulti cativa specialisti, si poate gasesti ceva ce sa nu iti provoace mancarimi.

Bafta!

| WorldPeace a răspuns:

Se numeste acnee. O sa te bantuie cativa ani. Dar fii fericit, la 17-18 ani, cand o sa iesi cu gagicile in oras, o sa ai fata perfecta. Cel mai bine este sa nu faci nimic, cremele doar o sa agraveze situatia!

| kitty1984 a răspuns:

Buna,
Este normal sa-ti mai apara cate un cos sau doua, dar in acelasi timp este destul de neplacut. Skinoren este un produs bun, insa daca nu-l suporti, e bine sa incerci altceva. Incearca Zynerit solutie ajuta si acesta la astfel de probleme. Pot sa-ti mai recomand un preparat natural. Incearca sa-ti faci acasa urmatorul preparat: 1 lingurita Miere si 3 lingurite cu scortisoara macinata. Se amesteca pana se face o pasta si aplici pe zona care este afectata, apoi lasi sa actioneze 10-15 minute, dupa care clatesti bine. Se face tratament 2 saptamani. Daca doresti un efect mai rapid, dupa aplicare, iti recomand sa lasi peste noapte acest preparat. Mult succes!

| geogeo112 a răspuns:

Deci ce trebuie sa stii e ca nu te poti trata de acnee prea usor( pentru acnee grava dureaza cam 1 an sa te tratezi complet, vorbesc din proprie experienta).Eu la inceputul tratamentului am folosit asabig grinoxiciclica(sunt niste pastile) iar extern Cleanance gelte speli cu el dimineata si seara(apoi aplici cele 2 produse de care iti voi spune mai jos) are rolul de a reduce productia de sebum pe fata; dimineata folosesti MaskRim crema(e cam scump dar na...este foarte bun pentru ca protejeaza fata de factorii externi si cicatrizeaza totodata); seara folosesti Izotrexin(stiu ca nu iti va placea dar e foarte bun)