| Theformer a întrebat:

Hei, va rog dati-mi niste sfaturi pls.Am acnee, nu stiu ce fel de acnee e asta, niste cosuri care is albe si cosuri rosii iar pe langa ele roseata.In fine treaba e ca am fost la dermatolog mi-a prescris tratament de dimineata un gel, aknee skit dimineata si skinoren seara.Treaba e ca skinoren m-a ajutat in primele doua saptamani, dar dupa aceea mi-a uscat fata deja incat ma durea, si am ramas cu semn de arsura /iritatie intr-o zona a fetei. Desigur la modul de aplicare am gresit dar nu in totalitate.Am renuntat la dulciuri si multe altele,( am dieta de la dermatolog) si nu stiu ce sa mai fac sa scap de acnee caci daca ma dau cu gelu skinoren ma doare si ma ustura iar cosurile dupa ce se usca raman urme. Am luat si antibiotic care nu stiu ce sa zic m-a ajutat intr-un fel dar nu mult.
In continuu imi apar cosuri si nu stiu ce sa fac.De spalat ma spal de 2 ori pe zi inaintea aplicarii gelurilor si etc.Tot ce cred e ca este din cauza hormonilor, eu fiind baiat si avand 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Trebuie sa actionezi din interiori, cu niste pastile, nu cred ca rezolvi multe doar cu acele creme. Eu am luat SOTRET. Intreaba-ti dermatologul. SI fii atent la reactiile adverse.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Akne-syt contine Acid Glicolic ( acest ingredient este exfoliant chimic de tip AHA, exfoliaza pielea la suprafata ) si este un ingredient fotosensibilizator. Dermatologul nu ti-a recomandat o crema SPF? Pe langa crema SPF trebuie sa folosesti o crema hidratanta lejera, tratamentele pentru acnee usuca tenul, iar un ten uscat nu raspunde la fel de bine la tratament.

Opreste tratamentul pana isi revine tenul, iti recomand sa folosesti Bioderma sensibio light (e non-comedogenica ). Este o crema curata la ingrediente ( fara iritanti, parfum, alcool etc. ), cu textura lejera si intra repede in piele. Dupa poti sa incepi sa introduci treptat gelurile.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Incepe in prima saptamana cu gelul ivatherm ( de 3-4 ori pe saptamana doar seara, iar a doua saptamana poti sa-l aplici de 4-6 ori pe saptamana si sa ramana asa ), iar a doua saptamana poti sa introduci skinoren, tot treptat, poti sa-l folosesti de 3-4 ori pe saptamana daca tenul tau nu-l tolereaza zilnic. Includerea treptata a produselor cu ingrediente active are ca rol prevenirea iritatilor si ajutarea tenului sa "accepte" produsul. Skinoren nu este fotosensibilizator, eu iti recomand sa-l folosesti pe el dimineata, iar seara sa aplici ivatherm care este fotosensibilizant. Skinoren contine acid azalaic si este foarte util in tratarea petelor post-acnee, trebuie doar sa introduci si un produs hidratant in rutia. Chiar producatorul spune ca durerea, mancarimile etc. sunt normale, reciteste prospectul. Produsul cu SPF ramane obligatoriu!

Trebuie sa folosesti protectie spf minim 30 ( de preferat 50!), intr-o cantitate generoasa, tot timpul anului. Chiar si cand stai in casa! Expunerea la soare prelungita, cu scopul de a te bronza sau a face alte activitati este interzisa.

Photoderm AKN Mat SPF 30 :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10019677

sau :

BIODERMA Photoderm Max Cream SPF50 :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10045592

Cantitatea necesara pentru a beneficita de spf-ul indicat pe ambalaj este de 1, 25 ml ( cat o moneda de 50 de bani, daca aplici mai putin produs decat este necesar poti beneficia de un procent mult mai mic de protectie, poti sa aplici aceasta cantitate in 2-3 straturi cu pauze intre ele ca sa nu-i dai tenului prea mult produs dintr-o data. Spf-ul se aplica cu 20 de minute inainte de a iesi din casa.

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ). Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, bacteria o sa se raspandeasca atat in piele cat si la exteriorul ei si se poate ajunge la complicatii. Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila si sunt destul de ieftine )

Roseata o aveai si inainte de tratament? Cu ce-ti speli tenul? Nu stiu la ce te referi cand spui cosuri albe, poti sa exemplifici cu o poza? De pe net sau cu tenul tau, poti sa o decupezi si sa-mi trimiti un mesaj. Nu cred ca tenul tau ar suporta sotret, este un medicament foarte puternic care usuca excesiv pielea de pe tot corpul prin oprirea activitatii glandelor sebacee.

Cat despre Acne Out - este o porcarie. Contine apa, alcool ( iritant major, usuca tenul excesiv ), methenamine ( iritant care elibereaza formaldehida - ingredient cancerigen ), parfum ( ingredient in spatele caruia se afla mai multe substante iritante ),
BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL ( are rolul de a acoperi alte mirosuri si poate provoca dermatita de contact ), limonene si linalool ( ingrediente iritante cu rol parfumant ) - singurul ingredient neutru e apa, restul iritanti majori. laughing

| Theformer explică (pentru anonim_4396):

Doamne da cat ai scris, serios multumesc ca ti-ai irosit din timp sa scrii atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theformer):

Nu este timp irosit daca ajut si invat/imi amintesc tot ce stiu. Am scris si 6-7 pagini de word la alte intrebari. laughing N-ai pentru ce ^^

| AriKristine a răspuns:

Eu am folosit acne out seara, si efflaclar duo+ dimineata. Dar nu stiu daca funcioneaza si pentru tine pentru ca nu stiu tipul de acee. Du-te la un alt dermatolog din orasul tau, intereseaza-te care e mai bun.