| Ily_Iliutza_1999 a întrebat:

Salut tuturor...Am 16 ani si cum bine stiti la varsta asta cosurile sunt principalul dusman! Imi apar pe fața foarte multe cosuri rosi care se umfla si ma dor ingrozitor...am fost la un dermatolog si mi-a prescris o crema skinoren gel... dupa 2 luni de aplicare incepusera sa dispara si am renuntat la crema pentru ca nu mai aveam cosuri pe fața...dar acum au aparut din nou cam la o luna dupa ce nu am mai aplicat crema...stiti vreo planta sau orice alt remediu naturist sa fac sa dispara? Sau macar sa nu ma mai doara si sa se desumfle...Multumesc mult

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Am dat acest raspuns si acum 2 minute la o intrebare asemanatoare. Skinorenul ala nu face mare lucru singur. Trebuie sa actionezi din interior. Citez din ce-am scris acum 2 minute: Iti voi spune ce m-a scapat pe mine de acnee. Nu ma deranja asa mult cea de pe fata, dar cea de pe spate(umeri) era oribila. Am fost la un dermatolog si mi-a prescris SOTRET. Sunt niste pastile. Iau una pe zi de 4 luni si ceva, nu mai am niciun cos, chiar daca mai apare 1-2 se duc singure in 2-3 zile si nu imi mai lasa urme. Intr-adevar trebuie sa fac analize la 1-2 luni si sa ma dau cu multe creme pe fata si spate, dar ideea e ca am scapat de acnee. Eu zic sa faci la fel. Ia trimitere de la doctorul de familie, poate va fi compensat Sotretul si protectorul hepatic. (cremele va trebui sa le platesti, sunt in jur de 60-80 de lei, dar chiar isi fac treaba). Eu zic sa-ncerci. Succes!

| Anonimuserr a răspuns:

Normal că apar că sunt schimbările de la pubertate din organismul uman, pot apărea şi la 25, 30, 35 de ani şi oricând. Aceea este cu precădere la tineri la adolescenţi dar şi la persoane care au depăşit această vârstă. Nu este o lege clară să fie numai la adolescenţi. În cazul tău este ceva normal.

http://www.fitness-nutritie.ro/9-remedii-simple-pentru-tratarea-cosurilor/

http://www.csid.ro/......-10339170/

| AriKristine a răspuns:

Zineryt. Cauta la farmacie si informeaza-te pe net.

| KNz9898 a răspuns:

Cosurile pot aparea si din nemultimirea ta, adica daca tie nu-ti place de tine insati iti urasti propia persoana, acneea poate aparea ca urmare a interactiunii dintre creier deoarece creierul stapaneste tot corpul! Mai pe scurt daca nu-ti place felul in care arati acneea apare... asta e o teorie

| KanuruChan a răspuns:

Stiu ca suna oribil, dar trebuie sa freci cu usturoi peste fiecare cos.

Sau, daca nu, crema de galbenele e solutia! Vorbesc din proprie experienta, caci si eu aveam cosuri pe fata, acum imi apar doar in perioada aia nasoala a fetelor.

Sper ca te-am ajutat!