| anonim_4396 a întrebat:

Cainele meu a avut niste capusi mici si negre, eu am incercat sa le scot cu mana goala, si le-am cam strivit la mine in mana si am avut numai sange. Dupa am fost sa ma spal pe maini cu sapun si am mancat seminte laughing Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreinr1 a răspuns:

Nu poti pati nimic, doar daca inainte capusa a fost la alt animal car putea fii infectat si te puteai infectat doar da ca inghiteai sau ajungeau cu sângele capuselor la o rană de pe corpul tau.**Ca sa scoti capusele ia motorina/benzina si da pe capuse sau daca nu ai ia spirt dar nu stiu daca e foarte eficient si plus ca pe caine il va ustura.Iti recomand motorina, sincer la mine a functionat si inca un sfat :uita-te in urechile catelului, acolo găsesti foarte nule. Funda?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

N-ai nimic. Capusele ies singure daca picuri acetona sau benzina, e mult mai bine decat sa rupi cainele in 2.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, totusi trebuie sa te dezinfectezi cu alcool (spirt) happy

| Kyılε a răspuns:

Salut, OpelAstraH.
Dacă, fără să-ți dai seama, ți-au rămas atașate de palmă/palme capul căpușelor, atunci trebuie să le îndepărtezi cât mai repede. Uite un link care te poate ajuta, în cazul în care se adeverește ''teoria'' mea: http://www.realitatea.net/......6878.html. În rest, ce ai făcut tu după nu are vreun efect împotriva îndepărtării căpușelor.
Numai bine!