| Tooooo a întrebat:

Am mancat nuci si m`am murdarit pe maini dar nu foarte tare dar nu iese doar cu apa si sapun cu ce sa ma spal? pls raspuns repede ca nu suport sa am mainile asa funda

Răspuns Câştigător
| Cidul a răspuns:

Frunzele de nuc si coaja de la nucile verzi contin un colorant natural foarte puternic. Femeile foloseau odinioara (si cred ca mai folosesc si acum unele) zeamam din frunzele de nuc pentru a-si vopsi parul.
Petele de pe maini ies destul de greu si in timp. Cel mai bun remediu pe care il stiu e sarea de lamaie,care se gaseste in comert. Mai poti incerca si cu acetona, dar dupa cum spuneam, procesul de indepartare completa poate dura si cateva zile.
Succes!

8 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Incearca sa te freci cu lamaie sau cu sare de lamaie.

| dincolodevise a răspuns:

Sare de lamaie...

| dyyva a răspuns:

Eu cand eram la tara si ma murdaream de nuci ma stergeam cu rosii necoapte adica vergi(platagele) si mai este buna si sarea de lamaie

| curioasa01 a răspuns:

Zaţ de cafea sau zeamă de lămâie.

| hiphopgirl a răspuns:

Cu sare de lamaie

| Aditza333 a răspuns:

Sare de lamaie

| SweetyDulce a răspuns:

Dero? incaerca e folositor

| DrUrs a răspuns:

Trece in cateva zile. Poti incerca cu niste zeama de lamaie si sa freci cu o piatra ponce. succes