| lBroken69 a întrebat:

Salut,TPU! Cam de cat timp de activitate fizica(alergat,fotbal, ciclism) este nevoie pentru a contracara efectul a 5 tigari fumate sa zicem? A doua intrebare a mea este:cand incep sa ti se inegreasca plamanii, prin renuntarea la fumat si activitate fizica intensa se pot reface?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sportul nu poate rezolva efectul nociv al tigarilor.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu functioneaza asa... Nu poti sa faci o fapta rea si sa o corectezi cu 2 bune in domeniul asta. Daca fumezi, fumezi si gata. Sportul te ajuta, dar nu scade efectele nocive ale tigarilor... Plamani inegriti cum zici tu, odata inegriti nu se mai refac. Oricat sport ai face. Si daca fumezi rezistenta la efort scade dramatic, asa ca nici sport nu o sa mai poti face asa mult.
Cel mai bine nu fumezi si faci si sport, daca chiar tii la sanatatea ta, daca nu te intereseaza nu stiu de ce ai mai pus intrebarea asta.