| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni m-am apucat de fumat, n-am fumat decat vreo 3 pachete in 5 luni! Plamanii mei au inceput sa se inegreasca?
Daca da care sunt riscurile?
Daca nu cam cati ani ar trebui sa fumezi ca sa ti se inegreasca plamanii? ( nu vreau sa mi se inegreasca de aia nu fumez mult! )

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Stai liniștit, pentru tine e ca și cum nu ai fi fumat niciodată.
Eu am făcut o radiografie când aveam vreo 5 ani de fumat un pachet pe zi și nu m-a crezut medicul că sunt fumător.
Acum cu filtrele astea noi, plămânii rămân curați mai multă vreme.

10 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

3 pachete in 5 luni e slab frate. taicameo fumeaza de 30 de ani si de curand si-a facut radiografie la plamani si sunt aproape negrii..ma mir cum mai traieste si respira.dar nu ai ce sa-i zici sa se lase de fumat. nu mai fuma deloc. dale dracu sunt bani aruncati pe fereastra + sanatate terminata

| Narcis2007 a răspuns:

Vei avea probleme chiar daca fumezi "putin"...

| valentino52 a răspuns:

3 pachete in 5 luni nu inseamna ca esti fumator. Eu si orice alt fumator am fumat 3 pachete azi si ieri...

Răspuns utilizator avertizat
| FreakyChucky a răspuns:

Pai plamanii ti se innegresc indiferent cat ai fuma pentru ca alveolele pulmonare sunt ca niste bureti care absorb fumul[conteaza si cat de mult fumezi, si tipul tigarilor etc]. consecinta cea mai mare este cancerul, si nu il faci la plamani ci la gat[si poate fi de mai multe feluri] iar pana sa descoperi ca ai cancer deja este intr-o faza iremediabila [+ca apar si dureri in piept etc]. daca faci sport la greu si aparatul tau respirator este foarte solicitat negreala de pe plamani dispare.stiu ca probabil ai inceput sa fumezi din cauza mediului, sau a problemelor, sau a plictiselii, sau pentru ca ai prins gustul dar ti-as recomanda sa nu o mai faci pentru ca nu e de joaca cu tigarile big grin

| Cuvântul1 a răspuns:

Nu ti se inegresc numai daca fumezi cativa ani (2, 3 - 4), asta depinde de organismul fiecarui om, dar oricum nu ii prea bine sa fumezi ca iti afecteaza si alte organe.

| Letty03 a răspuns:

Multi oameni au trait fumand iar tie nu o sa ti se intample nimic daca nu estu inca dependente de ele. sfatul meu e sa te lasi de ele si sa te bucuri de VIAȚĂ