| anonim_4396 a întrebat:

Cand eram mic am fost diagnosticat cu tulburare de spectru autist(asperger), acum sunt adult am 22 de ani, problema este ca niciodata nu m-am regasit printre simptomele acestui diagnostic, am cautat pe internet cum se manifesta si spune acolo ca am probleme de comunicare, interactiune sociala, dificultati in a mentine contactul vizual, de a recunoaste expresiile faciale, etc toate astea nu suna deloc ca si cum as fi eu. Un alt motiv care ma face sa cred ca diagnosticul ar fi gresit este faptul ca eu am copilarit intr-un oras mic cu oameni foarte prosti(inca locuiesc in acel oras) iar ei isi bateau joc de mine si ma faceau nebun si asta m-a facut sa ma duc la medic si este posibil ca eu sa fiu perceput gresit de catre acei oameni pentru ca ei nu imi inteleg felul de a fi, eu sunt foarte diferit fata de ei si se observa ca nu sunt prea inteligenti toti din acea zona, eu nu am nimic in comun cu acei oameni si din cauza asta nu vorbesc si nu ma bag cu ei si am inteles ca asta ar fi unul dintre motivele pentru care sunt perceput asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca nu ai reactii complet inadecvate, cu o frecventa macar de una la doua luni, nu ai sindromul Asperger.

| Donsavas a răspuns:

Nu,diagnosticul nu e gresit. Tu trăiai in lumea ta. Toti ne naștem în "lumea noastra" dar pe parcursul creșterii, învățam să socializam. Aveai probleme de socializare de vreme ce comportamentul tau trădează asta. Toti oamenii normali au contact vizual spre exemplu. Nu tine de inteligenta. Dacă de mic te ai fi comportat normal iar acum te ai fi comportat asa, ai fi fost considerat schizofrenic. Din fericire, nu esti nebun fiindca nu mai esti bolnav. Un om bolnav e intr adevăr inutil societății.

| StupidOgre a răspuns (pentru Donsavas):

Vrei sa zici ca m-am vindecat? parca asta era ceva ce nu se vindeca, si ce vrei sa zici prin faptul ca traiam in lumea mea? adica eram preocupat doar de mine si nu imi pasa sa comunic cu cei din jur?

| Donsavas a răspuns (pentru StupidOgre):

Nu e adevărat. Orice boala se poate vindeca da nu știe cum,cand si de ce. Toti trăim până la urma in lumea noastră dar diferenta dintre boala si normalitate e socializarea. Acum socializezi,cel puțin pe internet. Da, cred ca erai prea ocupat să te dezvolti pe tine interuman decat sa dezvolti relații sociale cu cineva. Dacă vorbești, ii asculti pe cei din jur, ai contact vizual cu ei, esti cat se poate de normal.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Invatam sa socializam, dar daca suntem inconjurati de persoane care asculta manele non stop, ca limba straina invata limba rroma, ca "cica e cool"... sau de baieti de cartier(cultutra ghetoului) care te iau toata ziua cu eu eu man, poate nu convine la toti sa se integreze in societatea respectiva.
In schimb nu suntem atat de buni, instariti sa facem parte din "inalta societate"
Asa ne pierdem in absurditati... dar eu m-am regasit :
https://www.youtube.com/watch?v=QUvVdTlA23w

| StupidOgre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca daca as locui intr-o zona buna cum ar fi bucurestiul as putea sa imi fac prieteni si nu as mai avea nicio problema dar e greu sa ma mut sad, asa cum am mai zis nu ma identific cu simptomele niciunui diagnostic pus asupra mea sunt sigur ca daca as pleca din buftea in Bucuresti nu ar zice nimeni ca sunt nebun, as putea sa imi fac prieteni, toate bune si frumoase

| anonim_4396 explică (pentru StupidOgre):

La mine problema e, cum nu am prea socializat in copilarie,(din cauza problemelor de acasa, sau practic nu aveam voie sa petrec timp cu altii, trebuia sa invat etc)
acum am probleme in a interactiona/ a ma acomoda cand sunt printre altii de varsta mea.
Dar in afara de asta nu am probleme psihice, adica ma intretin/lucru stau singur etc...
Dar problemele se nasc din cauza singuratatii, deoarece noi oamenii suntem fiinte sociabile, (ca si maimutele) ne place sa fim in colectivitate.
Tot incerc fara succes a gasi o terapie de grup... (deoarece psihologul nu ma poate ajuta-problemele mele sunt la practica nu teorie)

| StupidOgre a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am stat singur fara prieteni toata viata si nu a nimic din cauza asta, e doar faptul ca daca nu ai prieteni nu ai nici ajutor la necazuri, singur esti mai slab

| StupidOgre a răspuns (pentru anonim_4396):

Abia anul trecut mi-am facut un prieten cu care am multe lucruri in comun si ma inteleg foarte bine, in rest am fost singur toata viata si nu am nimic, mi-am petrecut tot timpul la pc si atat, dar nu m-am simtit singur, eu sunt genul de persoana care se simte bine si singura si cu mai multi oameni, deci pentru mine izolarea nu a fost o problema

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei vorbeste cu mine...

| gratargratar a răspuns:

Înainte de a te diagnostica singur cu depresie sau stimă de sine scazută, uită-te în jur şi asigură-te că nu eşti înconjurat de tâmpiţi.
(Freud)

Te-ai putea duce la un alt doctor pentru a confirma sau respinge diagnosticul. Dar, daca tu nu te regasesti intr-un astfel de diagnostic subiectiv, nici nu vad de ce ti-ai mai bate capul...
De altfel, boala aceasta se cunoaste foarte putin, iar medicamente pentru tratarea ei nu exista. Se merge mai mult pe consiliere psihologica. Diagnosticele pentru astfel de boli se pun de echipe multidisciplinare, nu de un singur doctor.

| StupidOgre a răspuns (pentru gratargratar):

In diagnostic se precizeaza ca eu as avea probleme de socializare, problema e ca eu fiind inconjurat de ratati nu am cu cine sa comunic chiar daca vreau mai ales ca nu am nimic in comun cu ei, nu ar fi asta un lucru care anuleaza de tot acel diagnostic? de multe ori am stat si m-am intrebat eu chiar am problema asta? pentru ca nu pare deloc, oare mi s-a gresit cumva diagnosticul? tin sa mentionez nici medicii nu mi-au facut o parere buna prin felul in care se exprimau nici eu nu pareau sa fie inteligenti si am banuieli ca au luat diploma pe spaga sau ceva de genul, oricare ar fi adevarul eu vreau sa il aflu dar sa stiu ca e adevarul pe care pot fi sigur

| Mogiojojo a răspuns (pentru StupidOgre):

Ai incercat sa te muti in alt oras? Sau poate in alta tara?

| StupidOgre a răspuns (pentru Mogiojojo):

Trebuie neaparat sa ma mut in alt oras dar e mai greu de facut trebuie sa imi iau bacul si sa obtin un servici mai bunicel sa iau cel putin 2000 lei ca sa platesc si chiria

| Mogiojojo a răspuns (pentru StupidOgre):

Dar ai avut probleme la scoala sau de ce nu ti-ai luat bac-ul?

| StupidOgre a răspuns (pentru Mogiojojo):

Locuiesc in buftea un oras de rahat unde sunt numai tigani iar aia nu invata eu am facut greseala sa ma iau dupa ei si sa nu invat nici eu deoarece profesorii ne treceau clasa fara sa invatam nimic, iar acum m-am trezit ca vreau sa dau bacul si am multa materie de recuperat imi va trebui si meditator mai ales la mate

| Mogiojojo a răspuns (pentru StupidOgre):

Ar trebui sa iti iei bacul si sa iti cauti un job repejor, nu mai sta.

| StupidOgre a răspuns (pentru Mogiojojo):

Asta o sa fac dar nu e momentul potrivit pentru ca am alte probleme care ma incetinesc o sa il dau eu la momentul potrivit cand voi scapa de toate problemele actuale