| anonim_4396 a întrebat:

Cand mi am taiat unghia la un deget mi-a ramas in colt o bucatica de unghie. Dupa vreo 2 zile i am cerut unghiera unui prieten pentru ca ma deranja rau. Nu stiu ce i am facut, dar a facut coaja acolo, degetul mi s-a umflat si este cald. Ce e de facut? am incercat sa rup coaja, dar am reusit doar s -o deslipesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te-ai ranit si poate s-a infectat.
Daca va face si puroi, atunci va trebui indepartata unghia.
Du-te la o pedichiurista sa te ajute pana nu-i tarziu, altfel mergi la chirurgie.

| katy a răspuns:

Poate ti s-a incarcat.arata-i mamei tale, ca sa te ajute sa scoti coltul

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil acel colt a intrat in carne si s-a infectat.

Incearca sa gasesti coltul netaiat si sa il tai, iar apoi sa dezinfectezi locul si eventual sa pui niste Baneocin pe el. Sau alta crema cu antibiotic.

Daca nu reusesti sa il gasesti sau sa il tai complet mergi la doctor.

| GreenVoid a răspuns:

Du te la doctor daca s-a incarnat o sa se infecteze din ce in ce mai tare si o sa trebuiasca sa apelezi la bisturiu. Vorbesc din experienta!winking

| Peneee a răspuns:

Iti recomand sa te duci la un medic sa te vada, unii oameni au ramas chiar si fara deget deoarece nu s au dus la timp.

| Iuhuuu a răspuns:

Păi
1- Chestia asta care ti se întâmplă acum se cheamă "herpes"
2- Las-o in pace nu o 'zgâlțâi'