| PapNomi a întrebat:

As avea o intrebare. Iubitul meu si-a taiat de ceva vreme unghia si spunea ca il doare deoarece, probabil i-a crescut unghia in picior.Si-a taiat unghia dar si-a taiat si din pielita de pe langa unghie si l-a durut foarte tare asta s-a intamplat undeva in jur de o luna, cam asa.De atunci il tot doare,a folosit Rivanol si Betadina si ceva crema pentru inflamatie si nu i-a trecut si uneori are momente cand nici sa calce bine nu poate din cauza durerii.A fost la medic, dar nu medic specialis si i-a spus ca probabil si-a taiat prea tare unghia.Momentan unghia i-a crescut inapoi(fiindca si-a taiat o bucata destul de mare din colt)insa pe langa unghie il doare si nu il poate nici atinge.El zi de zi sta in frig si umbla prin zapada, dar are grija sa aiba piciorul bandajat (cu betadina si pansament) si poarta 2 perechi de ciorapi sa ii fie cald la deget. I-a spus cineva ca s-ar putea sa aiba ciuperca la picior asadar a incercat sa foloseasca ceva lac de unghii special pentru ciuperci Kitonail mai exact,nu simte o diferenta gen sa nu-l doara sau ceva si de cand foloseste acest lac parca i s-a invinetit putin unghia si pe langa unghie pielea i s-a facut mov,el se teme sa nu trebuie sa-i opereze sau ceva dar eu nu stiu ce sa zic, ma puteti ajuta cu un raspuns va rog? Ce credeti ca ar putea fi? Sau de la ce i s-a invinetit pielea si unghia? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

A crescut coltul unghii in carne, a purtat adidasi iar acest lucru a accelerat procesul, daca la inceput poate sa tina piciorul in apa cat mai calda sa se inmoaie unghia dar si pielea, si apoi sa incerce sa taie acel colt de unghie fie cu o unghiera, fie cu o forfecuta, daca e mai avansat si umflat doar prin operatie

3 răspunsuri:
| crybaby220 a răspuns:

Am patit exact la fel cand aveam 12 ani. A trebuit sa ma operez, din pacate, dar sa stea linistit deoarece este o operatie foarte banala. Daca vrei iti pot spune ce se intampla laughing

| PapNomi explică (pentru crybaby220):

Poti te rog sa-mi spui?

| crybaby220 a răspuns (pentru PapNomi):

Iti pune betadina sau apa oxigenata, te bandajeaza si apoi te interneaza si astepti pana cand e doctorul disponibil si te baga la operatie. Iti face anestezie locala, deci probabil o sa vada ce i se intampla. Pe mine m-a pus sa aleg daca sa imi scoata toata unghia sau sa mi-o taie pe jumatate, si normal, am ales sa mi-o taie. O sa simta durere in momentul cand i-o taie, dar ii poate spune sa ii mai faca o anestezie. Dupa aceea, ti o curata bine si iti coase pielea din jurul unghiei. Te mai tine internat cateva ore, deoarece nu prea poti merge. O sa doara rau dupa o ora de la operatie, dar e ceva suportabil si poate lua calmante. Te trimite acasa si peste 10 zile trebuie sa vii sa iti scoate firele. O sa arate groaznic degetul, dar nu asta e problema, ca se vindeca. Eu sper super mult ca nu o sa i se refaca, cum mi s-a intamplat mie si am 3 ani de atunci... sad Oricum nu se intampa prea des, dar am fost eu vinovata. Sa se duca fara frica, o sa fie bine!