Care medicament e mai bun atunci când ești moleșit și ai febră: Ibusinus sau Nurofen?

Mulțumesc anticipat!

DAU FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norofen răceală și gripa pe mine ma punea repede în picioare

| Dandinelle a răspuns:

Atunci când avem gripă, febra ne face să ne simţim ca naiba. Însă, de fapt, febra are un scop: acela de a scădea numărul virusurilor din organism, reducând riscul de a transmite boala şi la alţii. Prin „calmarea" simptomelor cu ajutorul medicamentelor, cum ar fi ibuprofenul, paracetamolul, aspirina, doar inhibam simptomele iar, în loc să stăm acasă şi să aşteptăm boala să treacă, în cazul în care nu este gravă, încurajăm transmiterea gripei.
Asa ca daca ai temperatura ridicata nu uita sa te hidratezi, stai in pat, si lasa-ti corpul sa munceasca.
Masoara-ti temperatura, daca nu ai un termometru, cumpara-ti unul. Nu lua sfaturi de-aici dupa cum sa iei medicamente etc. citeste despre avertizarea de-aici.

https://adevarul.ro/......index.html