| Costin2011 a întrebat:

ce face un asistent medical generalist la chirurirgie? Adica cu ce se ocupa acolo?

Numai bnine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| jessy23 a răspuns:

Competentele unui asistent medical generalist, in linii mari, sunt:
- monitorizarea functiilor vitale ale pacientilor si supravegherea acestora;
- administrarea tratamentului medicamentos - conform si numai la indicatia medicului;
- recoltarea probelor biologice pentru examinari de specialitate ( probe de laborator, examene histopatologice, etc), la indicatia medicului;
- pregatirea aparaturii, a instrumentarului necesar si a pacientului pentru diverse explorari sau interventii.
Acum ce sa-ti spun, limita de competenta depinde destul de mult si de regulamentul de ordine interioara al unitatii in care lucrezi si de fisa postului, dar si mai mult de "obiceiurile" locului respectiv. Si pentru exemplificare iti pot spune ca in Bucuresti ( nu stiu prin tara cum e ), in unele spitale condica de medicamente este scrisa de medici, asistentul doar o ridica din farmacie si o distribuie pacientilor conform foilor de observatie, in timp ce in alte spitale ea este scrisa de asistentul medical si doar parafata de medic.
In general la angajare ti se va spune de catre superiorul direct ( asistentul sef ) ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci, si oricum, pentru inceput vei fi dat pe mana unui asistent mai vechi care iti va arata ce si cum.
Pentru detalii esti asteptat pe situl si forumul de la adresa www.asistentmedical.info