| dany_8084 a întrebat:

cine imi poate spune cat mai multe informati despre gestatia iepuritei si desper perioada de dupa nastere.
va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeaツ a răspuns:

Gestaţia la iepuri durează în general 29-32 de zile, cu o medie de 30-31 de zile. Este bine să vă marcaţi în calendar data la care s-au împerecheat iepurii pentru a fi pregătiţi. Va trebui să aveţi în vedere şi faptul că, uneori, împerecherea poate să nu aibă succes, femela trebuind să fie împerecheată din nou.
Va trebui neapărat să puneţi la dispoziţia mamei iepure o căsuţă-cuib în care să poată naşte şi să-şi poată alăpta în siguranţă puii. Această căsuţă poate fi confecţionată din placaj de lemn şi ea trebuie confecţionată în aşa fel încât să nu permită evadarea puilor. Mama iepure nu îşi poate muta singură puii (aşa cum fac alte animale) şi un pui evadat din căsuţă poate muri de foame sau de frig!

Naşterea se petrece, de obicei, în timpul nopţii şi este uşoară, durând circa 10-15 minute. Femela va naşte în medie 4-6 pui (dar poate naşte până la 12!), cărora le va rupe sacul amniotic şi pe care va începe imediat să-i spele şi să-i cureţe. La naştere puii sunt complet goi, au ochii închişi şi nu ştiu să se mişte. Ei sunt dependenţi de mamă atât pentru că nu-şi pot regla singuri temperatura corporală cât şi pentru că au nevoie să fie alăptaţi. Femela va mânca placenta, nu vă îngrijoraţi, acesta este un comportament normal, care o ajută să reintegreze în corp nutrienţii.
Este foarte important să supravegheaţi naşterea pentru a observa dacă iepuroaica naşte în căsuţa-cuib. Dacă puii sunt născuţi pe fundul cuştii şi nu în căsuţa, ei pot muri de frig datorită faptului că mama iepure nu îşi poate muta puii. Astfel, dacă observaţi că iepuroaica a născut în afara căsuţei, mutaţi puii imediat în căsuţa-cuib. De asemenea, asiguraţi-vă că toţi puii sunt unul lângă altul. Dacă unii dintre pui sunt răspândiţi prin colţurile căsuţei este posibil ca mama să nu-i alăpteze şi să nu-i încălzească, acest lucru soldându-se cu moartea lor.
Sper ca te-am ajutat. Aici gasesti mai multe informatii:
http://www.mesageruldevalcea.ro/......rea-puilor

| csvali30 a răspuns:

Ok, am si eu iepuri, iepuroaicele trebuie sa le duci la monta de cam la varsta 5 luni rase mici 7-8 luni rase mari, timpul de monta -2 zile. Daca vrei sa afli ca iepuroaica ta are pui in burta, dupa 1 saptamana dupa ce ai dus-o la monta, o poti duce iar la mascul, iar daca il respinge, inseamna ca are pui in burta. Iepuroaica tine puii o luna, iar in ultima zi isi ia parul de pe burta si il pune in cuib, u trebuie sa te uiti cand fata sau dupa aceea, pentru ca poate sa ii manance, cel mai indicat este sa te uiti a ei dupa 7 zile, cam pe la 9 zile ei deschid ochii.

| Fcp_Gaby_1998 a răspuns (pentru csvali30):

Frate nu vreau sa te supar dar ai spus u trebuie sa te uiti cand fata si omul intelege ca tu trebuie sa te uiti cand fata.

| Fcp_Gaby_1998 a răspuns:

UITE eu am cativa iepuri si stiu cateva lucruri.
1. gestatia 30-31, 32 zilel
2. se separa de mama lor la 5-6 saptamani
3.iepuroaica poate fi dusa la monta la 7-8 luni
4.sunt niste animali calice asa ca trebuie hranite cu regularitate.
5. normal ar trebui sa le deparazitezi (vaccinezi) in fiecare an, eu daca nu fac asta imi moare toti.
6.sa nu atingi iepurasi de la fatare doar
la 9 -10 zile altfel adio iepuri
7.sa nu tii iepurii de urechi sa ii ti de blana, altfel le vor iesi bube pe urechi...etc
EU NU CERSESC FUNDA, DAR DACA VREI SA-MI DAI NAM NIMIC IMPOTRIVAAAA...