| InsertName a întrebat:

Hei,de luni ma simt putin ciudat. Mi-e frica sa nu fac meningita pentru ca m-am tot informat si cred ca am simptomele de genul. Capul nu ma doare dar am senzatie ciudata la cap,ca de exemplu cea pe care o ai atunci cand esti racit sau te dai in leagan prea mult,nu stiu cum se numeste,vartej,am dureri de gat si uneori sunt sensibila la lumina sau ma gandesc la asta si imediat ma simt prost. Febra nu am, varsaturi nu am dar am greata, probabil din cauza ca am exagerat cu dulciurile si ma gandeam ca poate si asta este un motiv pentru simptomele mele, dar mi-e frica de boala asta. Ma mai doare si pielea capului atunci cand trec mana prin par.Am umblat de 2 ori fara caciula dar nu era asa frig. Credeti ca poate fi asta? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai citi toate prostiile de pe net, mergi la medic!
Pa, pa.

| Florenta16 a răspuns:

Am crezut si eu odata ca facusem meningita, dar eu am avut exact simptomele care satisfac o asemenea boala. De exemplu, eu cand duceam capul in jos cu barbie sa lipesc de piept, imi amorteau ambele membre si superioare si inferioare, adica si mainile si picioarele, febra nu am avut si nici varsaturi, dar totusi m-am panicat. M-am dus la un medic neurolog si mi-a spus ca am inflamati cativa nervi de la nivelul lombar sau cervical. Mi-a dat un tratament si mi-am revenit. Tu nu ai nici pe de parte ceva ce ar putea cauza meningita, boala grava. Stai linistit/a ca esti sanatoasa, sa nu te fi prins o mica raceala. Trateaza-te cu ceaiuri calde si stai cat mai bine imbracata. Bafta si Craciun fericit in continuare!

| InsertName explică (pentru Florenta16):

Multumeschappy Ei bine, sunt foarte speriata pentru ca am gatul incordat si eu fac chestia cu barbia la piept laughing. Sunt prea fricoasa, nu vreau sa mor de tanara, nici nu am avut timp sa fac ce vreau. Cel mai rau ma ingrijoreaza senzatia aceea ciudata la cap.

| Florenta16 a răspuns (pentru InsertName):

Sii pe pielea capului exista atatia nervi care na, sunt si ei sensibili. Daca te ingrijoreaza atat de multe, du-te la un neurolog, iti va pune ventuze d-alea pe cap si iti va "asculta" scoarta cerebrala sa vada daca depisteaza ceva dubios, dar nu cred. Stai linistita ca o sa ai timp sa faci absolut orice prostie ai in capusorul ala! =]].

| vRemi a răspuns:

Este un fel de boala pe care o au toti cei ce studiaza in facultate bolile, ai senzatia ca ai toate bolile pe care le studiezi sau despre care te informezi.
Este normal, si eu intr-o perioada eram convins 100% ca am sida, apoi mi-a trecut, si nu am avut.
Nu iti fa griji, nu ai nimic.

Bafta!