| Lukasz a întrebat:

Cand vedeti ca mor unii copii sau oameni? nu va ganditi ca peste cateva zile o sa fiti si voi..adica de exemplu la mine in sat a murit o femeie de cancer la plamani, de atunci mereu ma gandesc la asta..si culmea e ca, ca cand respir ma doare in piept, asta e ca mananc multe dulciuri sau am lipsa de calciu, zice maica-mea, acum 1 saptamana simteam ca respir greu,acum din fericire nu mai am aceeasi presimtire, iar acum sunt racit, ma doare uneori in zona plamanilor in fata,putin mai sus de apendice, si ma gandesc mereu la moarte,chiar daca am o varsta frageda,toata viata, ce am sa fac? Mereu ma gandesc ca am o boala, si vad pe altii ca se bucura de viata, iar eu..mentionez ca mai de mult mergeam la antrenamente la fotbal, dar cum nu mai merg m-am mai ingrasat si am aceste simptome, de fumat nu fumez si nici nu am sa o fac, stau aproape in fiecare zii la calculator ca semnu intrebarii..maica-mea zice ca si de asta ma doare acolo, sau ca ma gandesc la "boli inchipuite" care chiar le fac..sau cel putin asa simt eu ca am simptomele, mie nu imi pare rau ca voi murii si este posibil sa nu vad nimic niciodata, nu imi este frica de moarte, dar imi este frica de persoanele dragi care vor plange dupa mine, si m-ai ales de mama mea..adica,stiu ca sunt un ciudat,dar cand sunt intr-un buz sau in scoala,ma gandesc care va murii primul dintre noi, astia de la scoala, si ma gandesc la mine pentru ca vad atatia copii mai mici ca mine care fac boli urate si mor, si asta ma inspaimanta.
Deci. intrebarile mele sunt:
1. Problema asta ca cand ma doare in zona plamanilor este de la calciu sau ca stau la calculator in fiecare zii, mentionez ca ma mai doare si in spate, dar nu mult.
2. Cum sa ma gandesc ca nu voi murii in tinerete, sa ma gandesc ca voi avea si eu o familie si copii.
3.Credeti ca trebuie sa merg la un psiholog?
Iau calciu si mi-a mai trecut durerile, dar cand ma gandesc ma ia iar, nu inteleg de ce, oare chiar exista "boli inchipuite" adica te gandesti la ceva ca ai si chiar aia ai? eu cel putin nu cred.
Dar va las pe voi sa raspuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, trebuie sa te duci la un psiholog pentru ca nu poti sa traiesti fiecare clipa a vietii tale cu frica ca in urmatoarea o sa mori.
Si stai linistit ca nu se moare din senin, trebuie sa ai o boala/afectiune grava, sa nu o tratezi, sa o neglijezi, si nici atunci nu e sigur ca mori. Un psiholog o sa te ajute mai mult decat toate raspunsurile de pe TPU.
Cat despre durerea ta, cel mai probabil ti-o induci singur, pentru ca gandesti asa negativ si te gandesti ca te doare, probabil esti perfect sanatos. Dar poti sa mergi pana la medicul de familie sa-ti faca niste analize si eventual o radiografie toracica, ca sa fii sigur ca nu e nimic acolo. In rest, cauta in psiholog bun si mergi fara rusine. Mai bine asa decat sa traiesti cu frica de umbra ta.
Multa sanatate.

| DarkWoolf a răspuns:

1. Problema este de la statul excesiv la calculator deooarece nefacand prea mult sport dar incearca sa te mai duci la antrenamente dar s-o iei mai moale la inceput iar durerea de spate e tot din acea cauza.
2. Gandeste pozitiv gandeste-te ca Dumnezeu ne apara pe toti tu trebuie sa ai incredere in el sa te rogi lui pentru sanatate (pentru ca e cea mai buna big grin), pentru sanatatea parintilor, fratilor si a tuturor si incearca sa fii mai fericit nu lasa grijile sa te copleseasca tu stii ca nu vei muri sau asta trebuie sa stii si sa inveti ca nu e bine sa te gandesti deja la moarte. Cineva acolo sus are grija de tine.
3. Depinde daca chiar nu reusesti sa scapi de aceasta "boala" tu intodeauna gandindute la moarte da ar trebui sa te duci el te va induma spre bine.
Da bolile inchipuite exista chiar mie mi s-a intmplat de mai multe ori ca atunchi cand sunt in clasa sa vina a durere de cap la un/o coleg/a iar eu sa ma gandesc prea mult la asta incepind sa ma doara chiar si pe mine dar ma gandesc ca durerea e imaginara si ma gandesc ca nu ma mai doare nu o mai bag in seama si gata a disparut!
Deci in concluzie bucurate de viata esti tanar!