| Lukasz a întrebat:

Cred ca am probleme la plamani.
Pai asa:Ieri am avut Educatia Fizica, am alergat foarte mult, nu ma durea nimic,(am jucat fotbal), am alergat vreo ora si 5 minute, cam asa.Iar cand am ajuns in clasa cand respiram ma durea in stanga sus, foarte sus, aproape de umar, doar ca putin mai jos.Ma durea de la apentice si putin, putin mai sus si pe dreapta si pe stanga.Si am observat ca cand strang ceva tare la piept,ma doare pieptul,dar ceva foarte tare,de ex:o minge de fotbal tare. Febra nu am,de obosit repede nu obosesc,ce pot avea? In ultima vreme am fost foarte speriat ca am diferite boli,cred ca am o fobie la boli,cand ma doare ceva repede incep sa ma plang, si ma tem sa nu am ceva grav, pentu ca au murit multe persoane de cancer anul asta din sat la mine, si acest lucru ma sperie, daca voi muri si eu? desi am doar 12 ani,deja imi este frica sa imi traiesc viata,cand aud de doctor ma trec toti fiorii,pentru ca cand eram mic am fost dus la un doctor si se comporta foarte urat cu mine,si acum, cand intru in salonul de asteptari, si simt mirosul ala, imi vine sa lesin, sincer.Am observat,ca cand sunt la scoala si vorbesc cu colegii,nu ma doare nimic,dar cat sunt acasa singur,ma gandesc la toate si toate incep? Mama a zis ca daca mai tot fac banuieli de astea ma duce la doctor de urgenta,si mie imi este frica, temperatura nu am, de obosit repede nu obosesc, dar ce ce naiba ma doare in zonele alea, mama zice ca din lipsa de calciu..scriind asta m-am mai descarcat.dar nu mai pot.
Pana la urma ce am? Acum imi este frica sa mai ies afara din casa..banuind ce as putea patii, si imi fac fel de fel de idei ca as putea pleca de acasa si nu m-as mai intoarce..Va respect pentru cei care ati citit aici, si sper sa primesc un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

La un moment dat toti murim. Daca traim fiecare zi cu frica sa nu murim nu mai traim deloc.

Problema ta nu e la plamani cel mai sigur. Bolile de plamani dau alte simptome. Poti sa te duci la control, sa vezi ce ai, dar cu siguranta e ceva afectiune minora.
Mergi si la un psiholog, chiar si cel de la scoala pentru a te ajuta sa scapi de frica asta, nu e sanatos sa traiesti cu ea.
Multa sanatate.

| untu a răspuns:

Mergeti la medic cu curaj si gandire pozitiva si sa va consulte medicul si sa vadea diagnosticul corect si sa va dea tratamente adecvate si potrivite si sa urmezi sfatul medicului, te vei vindeca si nu veti pati nimic daca esti optimist si sa ai o gandire sanatoasa si pozitiva! Insanatosire grabnica va doresc si sunt sigur ca veti fi bine, sanatos, fericit si optimist ca nu veti mai avea nimic!

| LiveTheMoments a răspuns:

In legatura cu ce ai putea avea nu te pot ajuta. Ar fi bine sa mergi sa stii o data care este cauza. Sincer si eu sunt la fel ca tine. Când simt o mica durere am impresia ca am toate bolile din lume. De exemplu si eu trebuie sa merg la un control foarte important de care înainte îmi era foarte frica, dar acum mă gândesc ce o fii o fi. Ori o sa fie bine ori o sa fie mai rău ori la fel. Si daca chiar vei avea ceva vei primi tratament si tot te vei face bine.
Trebuie sa renunti la aceasta frica. Nu e usor fiindcă si eu am fost asa dar trebuie sa iti faci curaj sa mergi la doctor si sa speri ca totul va fi bine.
Sper ca te-am motivat cat de cat si multa sănătate in continuare