| Ionicaestecher123 a întrebat:

SALUT TPU!
Cred că suferă de o boala numită brachydactyly type d as avea câteva întrebări dar vă rog să nu răspundeți la mișto, nu mă supăr daca îmi lăsați și linkuri de la site-uri și videoclipuri în legătură cu această întrebare.
Degetele mari de la mâini ambele sunt mai mici de cat trebuie (zic eu) știu că nu pot fi mai mare decât celelalte degete ale mâinii și undeva pe la mijlocul degetului are o parte mai lata, e normal?
In schimb la picioare degețele mari sunt mai mici și fix următorul deget de urmează după degetul mare este mai mare, este normal?
Sau face parte tot din problema asta?
1. Se mosteneste genetic?
2. Care sunt șansele că și copiii mei să o aibă?
3. Cum pot remedia problema, exista ceva operație?
4. Cat ar costa remedierea problemei?
5. Cat durează recuperarea?
6. De la ce vârstă se poate face operația?
7. In ce consta operația? Ce se întâmplă în timpul operației?
8. Daca mă voi opera voi rămâne cu tije, placi sau șuruburi în mână? Sau se scot după operație?
9. Mă va durea la schimbări climatice sau eforturi? Sau va fi că unul neoperat și in regula?
10. Cat la suta din populație are aceasta boala?
11. Care ar fi simptomele acestei boli?
Mai are cineva aceasta problema?
S-a operat cineva?
Cum a fost? Merita sau e doar de design? La ce medic trebuie sa mă duc?
Care ar fi avantajele și dezavantajele acestei operații?
Și încă ceva, cam câți cm ar trebui sa ai aibă degetele mari de la picioare și mâini la vârsta de 14 ani ca și băiat? Dar sa fie niste degete normale care nu necesita operație.
De unde se măsoară mai exact?
Voi ce ați face in locul meu, v-ați opera?
Sunt disperat vă rog ajutați-mă, va mulțumesc celor care își dau interesul pentru mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nimic, stai linistit.

| Ionicaestecher123 explică (pentru darrio2007):

Ce bine ar fi daca ar fi asa

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Asa este. Din punct de vedere anatomic. Din punct de vedere psihic, este o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori te-ai autodiagosticat singur?

Baiete, tu ai doar IPOHONDRIE!

| Ionicaestecher123 explică (pentru Violleta2022):

Sigur n-am nimic? Adică măcar ai citit?
Sau ai dat la mișto răspunsul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Fiecare om este diferit si lungimea fiecarui deget este diferita, asa cum s-a nascut.
Nu toti avem manile la fel si nici lungimea degetlor!
Din atata lucru nu se sperie nimeni si nu inventeza boli.

Mai lasa cautatul bolilor pe internet si pune mana sa citesti o poveste, o carte de aventui sau iesi la batut mingea cu prietenarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nimic, este normal. Nu va mai diagnosticati singuri.
Nu este o boala, este un sindrom.
Nu se opereaza deoarece nu are un impact in viata de zi cu zi, decat in cateva exceptii.
Nu se transmite genetic.
Exte extrem de rara, 1 la 32000.
Mai uita-te si la membrele altor persoane si vei observa ca proportile sunt asemanatoare cu ale tale.

| Ionicaestecher123 explică (pentru anonim_4396):

Mă scuzați că va deranjez îmi place cum ați formulat răspunsul.
Sunteți cumva un doctor?
Și mai exact ce doctor poate o să mă am nevoie de ajutor de la dvs.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Nu sunt doctor.
Am acces la informatii si am maini/picioare datorita carora pot observa ca situatia prezentata de tine nu este iesita din comun.
Si eu, ca alte persoane, am degetul mare de la picior mai mic decat cel alaturat.
In plus brahidactilia de cele mai multe ori nu este uniforma la ambele membre, un lucru pe care il poti observa la o simpla cautare...
Oricum, medicii sunt exasperati de persoanele care se diagnostica singure