| Zosima123 a întrebat:

Salutări.
Cât costă o operație pentru remedierea cataractei?
Cât durează operația?
Pacientul trebuie sa stea mult timp internat în spital?
Doare după operație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oradea. 1800 lei un ochi. Doctorul fara ciubuc (nici nu vrea sa auda), asistentele si femeia de serviciu la fel. 1 ora si ceva cu pregatire cu tot operatia 3 zile spitalizare. Control medical periodic la indicatia medicului.

| alina2k18 a răspuns:

Si-a facut mama unei prietene de curand. Pai depinde ce cristalin foloseste doctorul, unde faci operatia ca sunt si investigatii de se fac inainte si alea costa.
Pe mama prietenei a costat-o 3000 lei operatia pentru un ochi, deci 6000 leuti numai operatiile, investigatiile si tratamentul de dupa nu stiu [ isi pune o gramada de picaturi ].
Se face cate un ochi, al doilea se opereaza cam dupa 1 luna.
Operatia dureaza ceva ore, cam 3 cel putin asa a asteptat prietena, nu se face internare se pleaca acasa dupa operatie cu ochiul pansat. Nu doare dar nu e o senzatie prea placuta.
A fost la privat, nu stiu cat costa la stat, pentru ca medicul implanteaza un cristalin[ sunt de diferite feluri] si nu cred ca este decontat de stat.
Prietena a zis ca si la stat cu spagutawinking cam tot atat o ducea sau pe acolo.
Eu vorbesc de Bucuresti, in alte orase nu stiu cum sta treaba.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ce esti tu o persoana foarte fricoasa? Nu crezi ca ar trebui sa te relaxezi si sa nu te mai sperii de orice adiere de vant? Operația pentru remedierea cataractei este o operatie usoara, de rutina, ce dureaza aproximativ 7-10 minute. Operatia nu doare, se face fara internare, cu anestezie locala. Sansele de reusita sunt de peste 95%.