| Vali215 a întrebat:

Credeți că anxietatea, depresia, stima de sine scăzută, incapacitatea de a fi sociabili se moștenește?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mult spus moștenire dar cred că dacă ești născut într-o familie care nu prea socializează, preferă să se izoleze etc., cam așa ajungi și tu pentru că reproducem o bună parte din ce vedem acasă

| Apokales a răspuns:

Nu cred ca se mostenesc, dar cred ca ai putea mosteni cateva trasaturi care pot duce in cele din urma la anxietate, depresie si toate cele.

| Yuoia a răspuns:

Depresia se dobandeste in urma unor esecuri.
Incapacitatea de a fi sociabil tine mai degraba de educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una din ele nu se moștenesc da la depresie poate fi vorba de o vulnerabilitate genetica defect genetic depresia apare din cauza unor factori sociali de mediu sau cauzata de boli organice. Anxietatea nu 100% în schimb poți copia de la părinți tiparul anxios tiparul gândirii. Deci exista o predispoziție la aceasta boala numita depresie dar nici vorba de a te naște cu aceasta boala. Exista în proporție de 25 % ca un copil sa sufere de anumite depresii iclinica dacă unu din părinți suferea de tulburare de personalitate bipolara. Dacă depresia trece într un stadiu cronic depresie nevrotica nu se mai poate vindeca. Se spune ca din cauza lipsei de serotonina apare un dezichilibru chimic și se declanșează depresia. În general din cauza lipsa Relatiilor interumane se face depresie relaționala. Cei care suferă de tulburare de personalitate schizoida sau unii schizofrenici sunt asa de la naștere tăcuți și asociali adică nu prea vorbesc sunt pudici nu sunt interesați de relațiile interumane nici ajutor nu cer dacă vrei sa ii ajuți sunt dezinteresați mai ales schizoizii. Eu cred ca poți sa fi mai tăcut și sa nu suferi de o afecțiune psihica la fel cum poți sa fi sociabil și sa fi bolnav psihic sunt și schizofrenici care sunt sociabili asta cu tacutul nu știu sigur oricum de depresie se vorbește mult dar atât tot nu se cunoaște foarte bine mecanismele și pastilele deseori nu vindeca depresia dacă depresivul nu iese din starea de confort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai tu acele probleme recomand un psihiatru și psiholog și sport făcut regulat

| Vali215 explică:

Se moștenesc* Sorry. laughing