| Dav231 a întrebat:

Cum ma pot abtine sa nu mai mananc atat de nesanatos? Chips-uri nu am mancat de vreo 2 saptamani, dar suc beau la greu ( Coca-Cola cel mai mult) Mai mereu mananc cartofi prajiti sau mici, am mancat alaltaieri. Am dureri in zona ficatului uneori si de mancat sanatos ce as putea? Astazi am mancat in jur de 13 gume, mi-a adus o ruda o cutie cu gume, nu stiu cum se cheama exact si am mancat 13, nu toate, cate 2 combinate, si le aruncam si luam iar cate 2. Ce pot manca sanatos? (stau la tara) lapte doar cumparat, mere sunt doar ca eu urasc merele care sunt mai lovite, mai moi. Carnea o urasc. Nu stiu daca ma credeti dar nu am pus carne de porc in viata mea niciodata in gura. Doar cumparata mananc, iar peste vomit daca mananc. Masa mea ar fi urmatoarea:
Dimineata: Ori lapte cu cereale ori paine cu Nutella si Capuccino.
La amiaza: Ori bors, sarmale si ce mai este, iar seara cateodata nu mananc nimic, iar cateodata mananc cate un piure, sau un ochi (ou) sau ce mananc dimineata. A, si am uitat ca mananc si paine cu gem/ miere dimineata de cele mai multe ori. Nu stiu de ce mancaruri ar trebuie sa ma feresc si ce ar trebuie sa consum. Si imi sta gandul la cancer pancreatic sau la ficat mereu. Am boli inchipuite mai mere, mi-a crescut un cos in lobul urechii, ma inteapa dupa ureche si in fiecare saptamana am cate ceva (in mintea mea, sper) Chiar nu stiu daca chiar as avea cancer ce as face, mereu ma gandesc ca intr-o zi eu nu voi mai fii.
Ok, pana aici. Vreau sa imi raspundeti cum considerati ca este alimentatia mea. Si ce as trebuia sa mananc?
Multumesc ca ati citit pana aici.
Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: nu mai cumperi porcariile alea si ce ai cumparat, le arunci!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Angajezi un bodyguard sa te pazeasca de tine de cola, cipsuri, cereale pline de zahar si lapte. Astea sunt cele mai grave la prima vedere. Vezi pe Youtube ca sunt nutritionisti care vorbesc cu orele. Ca sa prinzi cunoastere nu rezolvi cu o pastila.

| Clorox a răspuns:

Daca n-ai vointa n-ai ce sa faci... Esti slab.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mananci cat mai variat, adica si carne, si fructe, si legume, si lactate. Trebuie sa renunti la dulciuri, iar daca primesti sa mananci cu moderatie, cate putin in fiecare zi, nu cum ai facut tu cu gumele. De cumparat nu ar trebui sa iti mai cumperi, ci doar daca primesti sa mai mananci. Iar cu privinta la ce sa mamanci, trebuie sa diversifici, iar fructele si legumele proaspete sa fie pe primul loc.In loc de suc este bine sa bei apa sau sa iti faci tu suc de fructe, eventual cu putina miere. Renunta cat de mult poti la prajeli. Carnea o poti pregati in alte metode, cum ar fi sa o bagi la cuptor.Alege sa iti gatesti tu mancarea si nu cumpara de la fast food, desi iti doresti, spre exemplu, doar o salata. Acea salata poate contine o multime de chimice. Data fiind gravitatea situatiei, eu iti sugerez sa mergi la un nutritionist, pentru a nu avea pe viitor probleme de sanatate. Si inca un sfat: incearca sa mananci o gama cat mai variata de alimente, pentru a manca produse cu cat mai multe tipuri de vitamine. Nu-ti fie frica de o schimbare si incearca sa tolerezi unele mancaruri precum pestele. Spre exemplu, incearca macrou la tava cu ardei, este delicios. Adica incearca alternative mai sanatoase si mai gustoase ale mancarurilor. Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si apropo, singura metoda sa te ambitionezi sa mananci sanatos este sa te gandesti la viitorul tau, la cat de bolnav vei fi in viitor daca continui asa. Tu esti singurul care poate decide ce sa faca.

| Luizaaa a răspuns:

Gândește-te că este pentru sănătatea ta. Știu,e greu să începi o viața sănătoasă,dar când o si n-o sa mai vrei sa te lasi de acest obicei. Încearcă mai întâi să reduci cate putin chipsurile,dulciurile,sucurile carbogazoase, chiar și cele naturale (din comerț, conțin doar zaharuri și arome). Pana la urma o sa ajungi sa le elimini din dieta ta. Mănâncă multeee fructe și legume, fă-ți sucuri naturale, bea multe lichide (mai ales că e vara) si mănâncă la presente fixe, 3 mese și 2 gustări. Și nu strica puțin sport. Succes!

| xZeRo a răspuns:

Salut! Dimineața îți recomand să consumi musli(torni puțină apă peste ele). Verdeturile vor fi baza alimentației tale. Usturoiul, ceapa, morcovii te vor ajuta să învingi pofta de alimente sărate si îți vor oferi o stare bună. Turmeric(foarte consumat în India si previne cancerul, avocado, spirulină îți mai recomand. Redu pe cât posibil carnea si lactatele din alimentația ta. De asemenea, postul te ajută foarte mult. De multe ori nouă ne este sete si nu foame. Activitatea fizică, intelectuală si alimentația diversificată reprezintă baza unui stil de viață sănătos!