| Bishopp a întrebat:

Cum pot fi sigur 100% ca o alunita nu prezinta riscul de a fi canceroasa? mai detaliat, toti pasii. Pentru a o opera fara probleme. Pentru ca tot aud cazuri in care au operat o alunita si au murit la scurt timp din cauza aceasta pentru ca alunita era canceroasa. Va rog astept raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti fi sigur nicicum, doar dupa ce o operezi, este examinata la microscop si afli. Operatia nu face nici un rau. Tu ai auzit ed oameni care aveau cancer si, desi s-au operat, tot au murit, dar asta se intampla fiindca melanomul malign este o tumora foarte agresiva. Daca nu se operau, mureau mai repede

| Alfred0703 a răspuns:

Trebuie facute niste analize, dar ele nu sunt intodeauna precise. Din aceasta cauza "orice medic responsabil nu ar lua decizia de a o opera"(asta a zis dermatologul meu, la care ma duc de peste 5 ani).

| Ben00 a răspuns:

E bine sa o vada un dermatolog. Dar de operat e recomandat sa mergi la un medic care are experienta pe excizii. Daca este mica, stabila, nu e foarte inestetica si nu e intr-un loc expus la loviri/agatari, nu o scoate.