| Mike66Danger a întrebat:

Cum pot sa scap de pofta de dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Suplimentele de crom care se gasesc in farmacii sunt excelente cu rezultate dovedite. Cerealele, mai ales cele adaptate dietelor sunt excelente. Este foarte important micul dejun pe baza de cereale si iaurt sau chiar si simple. Cerealele, pe langa aportul extraordinar de vitamine pe care il aduc, sunt excelente surse de glucoza, putand asigura o infuzie de energie deosebita pentru cea mai mare parte a zilei.

| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am probleme d-astea oh go on
numai ca la mine e ok pentru ca vreau sa ma ingras! si nu e zi in care sa nu mananc cel putin o ciocolata! plus batoane si alte chestii!
incearca sa le inlocuiesti cu fructe!
nu cu seminte,penntru ca dupa sarat iti vine iar pofta de dulce!
incearca sa mananci banane, portocale, mere!

| Abh a răspuns (pentru AlinaaAli):

Alinnaa3315, ai grija! Nu te ingrasi mancand dulciuri in exces, ci risti mai degraba sa faci un diabet zaharat! Mananca sanatos si fa miscare zilnic.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Abh):

Toata lumea imi spune astaoh go on dar eu de vreo doi ani cam asa mananc! bine, mai sunt si zile in care uit de ele ca am prea multa treaba!tongue si mereu imi fac analize de sange din cauza ca am lipsa de calciu si magneziu si trebuie sa imi fac cam tot la 3-4 luni analize la sange iar glicemia mea este mereu perfectatongue
mie pofta de dulce imi vine si de la lipsa de magneziu, cel putin asa mi-a zis un medic!
ca lipsa de magneziu creste pofta de dulce!
mersi oricum pentru sfat!:*

| Mike66Danger explică:

Unii ati inteles gresit. Nu sa scap de pofta de dulciuri pentru ca vreau sa slabesc (sunt baiat). Dar mai am un pic si ma apropii de diabet, si am cerut cateva sfaturi. Multumesc mult!winking

| tensazangetsu a răspuns:

Maninca vreo 5 kg de dulciuri si o sati treaca pofta pe vreo 2 luni inainte pe mine mo ajutat

| Robert0101 a răspuns:

Salut! Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe/legume