| Chichi155 a întrebat:

Stie cineva cateva alimente/ mancaruri care reduc pofta de mancare? Vreau sa scap de cateva kg, dar sunt innebunita dupa dulciuri. Ce as putea manca fara multe calorii care sa fie satioase, sa nu ma mai faca sa caut dulciuri?

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Dulciurile astea si dau depedenta, incearca sa reduci pur si simplu cantitatea consumata. Eventual le poti inlocui cu fructe sau cu miere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi alege diverse alimente în funcţie de numărul de calorii - vezi lista de la linkul :
http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

Toate cele bune.

| zurick a răspuns:

Salut! Incearca ciocolata neagra[daca tot simti nevoia unui desert cu mai putine calorii]Consuma alimente bogate in fier
Sus

Nu doar ca elimina senzatia de foame, dar sunt si hipocalorice si te vor ajuta sa slabesti. Marind consumul de fibre alimentare, "alimente" neasimilabile in organism, senzatia de foame se reduce si, mancand mai putin, slabesti. In plus, o alimentatie bogata in fibre diminueaza si incetineste asimilarea lipidelor si a glucidelor. Fibrele alimentare se gasesc in toate vegetalele: legume si fructe, musli, cereale integrale Lichidele si fructele
Sus

Bea multa apa, in special plata, sau fa-ti o limonada. Consumand inainte de masa 250 ml de apa plata, vei manca mai putin. Fructele, in special merele si bananele, sunt foarte satioase si cu continut mic de calorii. Incearca sa rontai indelung dintr-un mar, poti incerca chiar si legume, precum morcovi sau castraveciori. Este foarte important sa rontai incet si sa musti cate putin din fructul sau marul preferat. Fa o adevarata arta din a consuma un fruct si in scurt timp creierul iti va dicta : "satul". Ceaiul verde este foarte bun, atat pentru gustul sau, cat si proprietatile antioxidante, precum si efectul de a topi grasimile. Este ideal in curele pentru slabit, dar daca nu iti place gustul sau, poti consuma orice alt tip de ceai, cu conditia sa fie neindulcit.

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Incearca o salata de fructe, sunt si dulci si sanatoase.
O zi buna!

| Amilik a răspuns:

Http://www.ziare.com/......re-1092980
Alunele: contin o cantitate mare de proteine si dau rapid senzatia de satietate. Conditia este sa nu faceti exces de alune deoarece consumate in cantitate mare au efect invers celui dorit.
Pestele: Dupa o masa cu peste sau fructe de mare, senzatia de satietate dureaza cu doua ore mai mult, Aceasta se explica prin faptul ca pestele creste secretia hormonului numit leptina, care atenueaza senzatia de foame.
Merele reduc pofta de mancare, nu au grasimi, sunt sarace in calorii si contin vitamina C care arde grasimile. Mai mult de atat, dupa ce vei manca mere te vei simti atat de satul ca nu vei mai avea pofta de nimic altceva.
Grapefruitul.Un studiu din anul 2006 efectuat pe 91 de oameni obezi, efectuat la Nutrition and Metabolic Research Center at Scripps Clinic, a descoperit ca jumatate degrapefruit mancat inainte de masa sau un pahar cu suc de grapefruit de trei ori pe zi i-a ajutat pe participantii la studiu sa slabeasca cu peste 2 kg in 12 saptamani. Substantele fitochimice ale fructului reduc nivelul insulinei, un proces care poate forta corpul sa transforme caloriile in energie in loc de grasimi.

Daca tanjesti dupa ceva dulce alege una din propunerile de mai jos:

- un baton cu fructe uscate si cereale. Conditia este sa fie un singur baton si, neaparat, cu cereale integrale. Rasfatul te costa 50-60 de calorii
- doua patratele de ciocolata - orice fel de ciocolata, conditia obligatorie fiind sa fie ciocolata simpla, fara nici un fel de umplutura sau crema. Aceasta inseamna vreo 60 de calorii.

- un iaurt degresat cu doua lingurite de miere - adica vreo 170 de calorii si multa energie.
- doua bucati (maxim 3x3 centimetri) din orice prajitura facuta in casa.
- o jumatate de banana si un patratel de ciocolata amaruie, ceea ce inseamna 130 de calorii.

- o mana de stafide sau doua caise confiate, care inseamna 200 de calorii.
- cel mult 15 alune in ciocolata - adica vreo 150 de calorii.
- popcorn
- seminte de dovleac sau floarea soarelui(2-3 linguri)

| morningstar a răspuns (pentru Amilik):

Stiam ca alunele, semintele, pop cornul nu prea sunt indicate intr-o cura de slabire. Cat despre mere, stiu ca sunt sanatoase, dar imediat ce mananc unul, am o senzatie de foame...Eu stiam ca dau pofta de mancare merele.

| morningstar a răspuns (pentru Amilik):

Ca sa reduc pofta de mancare, inainte de masa cu o jumatate de ora, beau un pahar de apa. Intr-un timp scurt vei avea senzatia de satietate; incearca sa mananci salate la fiecare masa. Salatele iti vor umple stomacul si nu vei mai avea nevoie sa mananci cat mancai inainte. Cumpara ciuperci uscate ( deshidratate) pe care le pui la inmuiat 10-15 minute in apa fiarta. Pui un pic de sare cand le servesti. Ele pot fi servite seara in loc de cina sau inainte de masa de pranz. Sunt bune la gust si iti vor umple stomacul; contin mult apa, deci poti manca cat doresti. Stiam ca si pufuletii sunt buni la astfel de cure. Inca o solutie sanatoasa este ca dimineata sa bei pe stomacul gol un pahar de apa cat de calda posibil suporti (o fierbi inainte ). Nu este chiar placut dar am folosit metoda asta si chiar da rezultate, iti arde grasimile din corp si te ajuta sa elimini toxinele. Majoritatea care au folosit metoda asta, au spus ca se simt mult mai bine. Unele persoane beau toata ziua numai apa calda cu zeama de lamaie,

| genTlemeNNN a răspuns:

Pai e simplu am vazut la ce se intampla doctore si pe discovery incearca sa bei mai multa apa ca senzatia de foame sa dispara si sa mananci mai putin fara sa-ti fie foame dar Tine minte cand tie foame bea un pahar cu apa sau dou depinde cat ai stomacul de mare. Apoi mananca pana te simti satula i ai sa vezi ca merge

| Melany8 a răspuns:

Ca să slăbești trebuie să mesteci guma sa demonsrat științific că guma ajută slăbirii dar de la dulciuri trebuie să ai dorință să refuzi de ele.

| AlexaDew a răspuns:

Daca esti inebunita dupa dulciuri ce ar fi sa inlocuiesti dulciurile clasice cu cele naturale? Ma refer la fructe! Si faca esti o amatoare de cipsuri poti incerca sa le inlocuiesti cu cereale.

| alleee14 a răspuns:

Chiar daca ai manca lucruri satioase,tot ai simti nevoia sa mananci dulciuri. Mai bine incearca sa iti reduci cantitea de dulce incet,incet, pana reusesti sa te controlezi. E greu la inceput, dar dupa te obisnuiesti. Si in plus, daca vrei sa slabesti incearca sa faci si putin sport, ajuta mult.