| proscanandrei70 a întrebat:

Cum trebuie consumat alcoolul, pentru a nu creste nici un risc? Care este limita zilnică. Am inteles ca alcoolul are si unele beneficii. As vrea sa stiu care este adevarul. Pe internet se aud multe. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consumul de alcool are beneficii, dar in cantitati extrem de mici. Adica studiile platite de producatori (deci care favorizeaza consumul) au aratat ca consumul de vin rosu este sanatos, atata timp cat nu depasesti cantitatea de 1-2 lingurite pe zi (ca la impartasanie).
Daca vrei sa consumi alcool in mod normal, dar sanatos, este important sa consumi doar ocazional (nu mai des de 2-3 zile pe luna) si moderat (o bere sau un pahar de vin sau 50-100 ml de alcool tare), fara sa depasesti niciodata cantitatile astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista limita zilnica la alcool, pentru ca nu este indicat sa-l consumi zilnic!
Alcoolul se consuma ocazional doar de adulti, la petreceri sau ocazii speciale, iar atunci trebuie facut in cantitati mici, ca sa nu-ti afecteze organismul.
Consumul zilnic de alcool, duce la imbolnavirea ficatului si la ciroze hepatice (cancer de ficat)!

| WaterDrop a răspuns:

1 pahar pe zi.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Deloc!