| claudiu123 a întrebat:

..
Cum va inchipuiti voi CANCERUL? Si credeti ca acesta are vreun rol? cum ar fi depasirea limitei de oameni pe pamant sau ceva asemanator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cancerul-substantele poluante care sunt pretutindeni.Un numar mare de substante chimice sunt utilizate astazi in industrie, agricultura, pentru combaterea daunatorilor si a infectiilor sau pentru cresterea productivitatii.
Multe din aceste produse sunt nocive atat pentru mediul inconjurator cat si pentru sanatatea populatiei. Poluantii din mediu pot ajunge in interiorul corpului omenesc fie prin hrana, prin apa, prin aerul pe care il respiram sau prin piele prin cosmeticile sau produsele de curatenie pe care le folosim.

| HoneyPot a răspuns:

De fapt putini stiu ca aceasta boala, denumita generic "cancer", este doar un simptom al unui lucru mult mai grav, al mutatiilor genetice care ar putea face ca urmasii respectivei persoane sa fie diformi sau sa sufere boli incurabile.
Cancerul il putem numi butonul de autodistrugere. Sunt persoane care se nasc cu defecte genetice generatoare de cancer. De exemplu, sindromul Li-Fraumeni apare cand o persoana cu mutatii genetice oncogene (care produc cancer) a apucat si a reusit sa se reproduca, sa aiba urmasi. Suferinzii de acest sindrom vor fi urmasii acelei persoane vor avea riscuri enorme de a dezvolta o forma cancer pana la varsta de 25-30 de ani, reducand totodata sansele de a se reproduce, implicit, sansa de a se transmite defectul oncogenic mai departe in specia umana.
Chiar cunosc o familie unde strabunica, bunica, mama si toti cei 6 copii au murit de cancer sau se lupta inca cu aceasta maladie.

| doctorandus a răspuns (pentru HoneyPot):

Ce destept esti. De-aia se face de obicei cancer pe la 60-70 ani, cand copiii sunt deja nascuti si crescuti mari, avand la randul lor copii? Cancerul este de obicei o boala a batranetii. Acum 100 de ani speranta de viata era in jur de 40 de ani, acum e in jur de 70 ani. De aici numarul mare de cazuri de cancer, deoarece sunt multi oameni in varsta.

| HoneyPot a răspuns (pentru doctorandus):

Doctorand dus, nu se produce un cancer fara mutatii genetice. Sau tu spui ca se poate? Haha! "Butonu de autodistrugere" ramane pe tot parcursul vietii. La o adica mai sunt persoane care concep la varste inaintate. Cei peste 60-70 de ani care mor de cancer au dobandit un defect genetic pe parcursul vietii si nu a fost ereditar; sa zicem la 40-50 de ani din cauza fumatului, bautului, etc, altfel nu apucau 4 decenii pe Terra. Ei cand au avut urmasi au fost sanatosi dpdv genomial. Singura legatura cu varsta e ca pana pe la 70 de ani ti-ai regenerat tesuturile de aproximativ 10 ori, fiecare regenerare insemnand un risc de activare a unei oncogene sau de inhibare a unei gene supresoare care duce la cresterea necontrolata a unor tesuturi atipice - cancer!

| doctorandus a răspuns (pentru HoneyPot):

E adevarat ca atunci cand celula sesizeaza o aberatie genetica, ea moare (se autodistruge). Dar cancerul e tocmai opusul autodistrugerii celulei: cancerul dezactiveaza mecanismul de autodistrugere al celulei.

| gosh0108 a răspuns:

CCancerul este o boala foarte parsiva. Chiar cea mai parsiva. Nu doresc nimanui sa aiba cancer. El nu ajuta l; a nimic, pur si simplu este format de niste celule ce se aseaza pe tesuturi. Acesta poate fi de 2 ori, benign (tumora este delimitata) si malign (tumora este o masa ce se imprastie pe organe si pe care, oricat ai incerca sa o scoti, tot va ramane). Pacientii bolnavi de cancer trec prin clipe extrem de dureroase, de aceea se foloseste morfina, pentru a le acoperi in mica masura durerile. El se face din multe cauze, dintre care si genetica, mostenirea unor gene defecte de la unul din parinti, dar poti sa il si previ daca traiesti o viata relativ sanatoasa si nu ai genele respective de la parinti.

| TarjaTurunenFan a răspuns:

Eu imi inchipui cancerul ceva fara viata, ceva negru care iti face mult rau, care iti i-a duhul.
Fecare om are cencer in el, dar nu este dezvoltat.
Avem cancer din diverse motive.Dar este o boala crunta si foarte grea de dus.