Întrebare recomandată | gabi91 a întrebat:

Acum vreo 3 luni de zile am luat o amenda de 140 lei pentru depasirea limitei de viteza.si astazi mi-au trimis instintare de plata. daca nu ma duc sa o platesc...ce se intampla? astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Dacă nu o plătești în 48 de ore, se dublează. Dacă nu o plătești deloc, se cumulează cu impozitul pe mașină și casă, dacă este pe numele tău și nu vei putea plăti impozitul, decât împreună cu amenda.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda se trimite la administratia financiara a primariei de domiciliu si aceasta te poate executa silit. Daca nu au ce executa silit pot face o cerere la judecatorie sa transforme amenda in ore de munca in folosul comunitatii.

| onasis1961 a răspuns:

Nu se întâmplă absolut nimic! Numai când vei merge să plăteşti impozitul la locuinţă şi la maşine vei avea surpriza să te pună să plăteşti şi amenda!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nimic,din cate stiu eu.Dar mai bine mergi sa platesti amenda, ca cine stie.
O seara buna!

| The1smartiest a răspuns:

Nimic..se duce la primarie la taxe si impozite..si cand o sa ai nevoie de vreo hartie de la primarie, nu ti da daca nu paltesti toate amenzilehappy

| AxelBv a răspuns (pentru The1smartiest):

+ Penalizarile.

| The1smartiest a răspuns (pentru AxelBv):

Nu e nicio penlaizare crede -ma. penalizare iti da doar la impozite. la amenzi de circulatie nimic!

| Simona020 a răspuns:

Nimic.

| gabi91 explică (pentru Simona020):

Aha.credeam ca ma baga la mititicarolling on the floor)//...glumesclaughing

| Mihai_Alin_1997 a răspuns:

Primesti o citatie si se dubleaza amenda.

| oxic a răspuns:

Mai bine o platesti.