| vasilofdeny2 a întrebat:

daca o fata face sport, adica efort fizic, cu ce ii afecteaza menstruatia? are voie sa faca si in timpul ei?
in special vreau sa stiu ce efecte are asupra menstruatiei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Sunt păreri şi păreri.
Unii spun că este bine să faci sport în timpul menstruaţiei iar alţii spun că nu este bine.
În orice caz, te poate durea burta dar nimic mai mult.
Pa-pa.

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca poate sa creasca fluxul sangvin al menstruatiei.E posibil sa apara si dureri de burta. Unii zic e bine sa creasca fluxul sangvin pentru ca se elimina mai repede toxinele.Sunt pareri si pareri.

| JulyStorm a răspuns:

De fapt, miscarea va ajuta la ameliorarea crampelor menstruale.
Nu numai ca este voie, dar este chiar recomandat sa faci miscare in timpul menstruatiei.
Efecte negative nu exista, decat eventual un flux usor crescut, ceea ce in final se traduce intr-o menstra de o durata mai scurta. happy

| vasilofdeny2 explică (pentru JulyStorm):

Dar cam cat se reduce durata menstrei?

| Moldanschi a răspuns (pentru vasilofdeny2):

Nu stimi!

| marinaa9 a răspuns:

Eu am mers la sala in timp ce aveam menstruatie.pot sa spun ca acum de la 5 zile s-a redus la 3 zile, daca faci sport in timpul menstrutiei dispar crampele happy

| vasilofdeny2 explică (pentru marinaa9):

Si e normal sa fie doar atat? adica si ea are 5-6 zile si e bine?

| Moldanschi a răspuns:

Sal vasilonfdeny201! Vrei sa fimi prieteni?