| RecKinul a întrebat:

Dacă sunt asigurat dar nu mi-a venit încă cardul de sănătatea ce aș putea face? Am avut a problema medicală, am fost vericat pe internet dacă sunt asigurat dar nu mi-a folosit la nimic. Fără card cred că degeaba mai sunt asigurat. Se poate da un act ceva care să țină loc de card până îl primesc prin poștă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BJK1903 a răspuns:

Salut,eu am aflat la 19 ani ca am card de sanatate dar niciodata nu mi-a venit plicul cu cardul. A trebuit sa ma duc la medicul de familie ca sa mi-l dea, nu mai astepta sa vina prin posta, du-te tu la medicul de familie si intreaba daca a venit. Sau intra pe site-ul asta "http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html". Sper ca te-am ajutat :)

| BJK1903 a răspuns (pentru BJK1903):

Cand esti pe site, iti scrii CNP si dupa ce dai "CAUTA" o sa scrie mai jos daca ai CARD EMIS sau NU, si mai scrie daca esti ASIGURAT sau NU.

| jocker007 a răspuns:

Adeverinta de asigurat de la casa de asigurari de sanatate. daca ai peste 18 si nu-ti continui studiile platesti 70 de lei pe luna ca sa fii asigurat.

| GyaX a răspuns:

Buna